Strona główna > Artykuł

„Rzeka odchodzi i trwa” - reportaż Joanny Sikory zrealizowany dzięki wygranej w konkursie im. Jacka Stwory 2014

Polskie Radio

Rytm i dźwięk Biebrzy wychował pokolenia. To co bezpowrotnie odchodzi próbuje zatrzymać bohater reportażu Marcin Lićwinko. Ludowy śpiewak i animator kultury.

Biebrzafot. Wikipedia/CC/Adikpl

Opowieść o rzece, która łączy i dzieli. Leżą nad nią dziesiątki maleńkich wiosek, wszystkie spaja to, że ich historie, tradycje, obyczaje i wierzenia odbijają się w wodach Biebrzy. Najstarsi mieszkańcy w opowieściach wracają do czasów wojny. Rzeka dawała wtedy schronienie i karmiła. Są też gawędy o sąsiadach zza drugiego brzegu, wiejskich weselach, flisakach, tkaniu płótna czy ludowych strachach. Rzeka była bardzo często symboliczną granicą. Po jednej stronie mieszkali katolicy, po drugiej prawosławni. Znajdowało to również odzwierciedlenie w języku. W górnym i dolnym basenie mowa brzmi inaczej. Najlepszym przykładem są pieśni. To one przetrwały do dziś. Niosą w sobie olbrzymi ładunek emocjonalny. Były śpiewane w najważniejszych momentach życia. Zarówno przy narodzinach jak i na pożegnanie. Głosy współgrały z dźwiękami natury. Bo to ona wyznaczała i wciąż wyznacza rytm życia. Tym rytmem żyją nie tylko najstarsi mieszkańcy doliny Biebrzy, ale i Marcin Lićwinko. Młody człowiek, który całą swoją energię poświęca na pielęgnowanie opowieści i dźwięków, które odchodzą w przeszłość.

Reportaż to polifoniczna opowieść o ludziach i dźwiękach Biebrzy. Został zrealizowany w unikalnej technice surround sound przez Andrzeja Brzoskę.

***

Tytuł reportażu: "Rzeka odchodzi i trwa"

Autor reportażu: Joanna Sikora

Data emisji: 13.12.2014, Program 1

Godzina emisji: 21.14