Strona główna > Artykuł

Ogromny sukces polskich sportowców - 43 medale!

Jedynka

12 dyscyplin, 102 sportowców i… 43 medale, w tym 13 złotych – to bilans udziału reprezentacji Wojska Polskiego w V Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych.

Ogromny sukces wojskowych sportowców - 43 medale!- rozmowa z komandorem, podporucznikiem Grzegorzem Łyko.

Polska w klasyfikacji medalowej igrzysk zajęła najlepsze w historii, 4. miejsce. To - jak podkreśla komandor podporucznik Grzegorz Łyko - wielki sukces polskiej reprezentacji. Tylu medali nie spodziewał się chyba nikt, nawet sami sportowcy. Takiego wyniku jeszcze nigdy nie było. W tym roku zdobyliśmy tyle medali, ile we wszystkich poprzednich igrzyskach razem wziętych, które rozgrywane są co cztery lata od 1995 roku – cieszy się komandor.

W V Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych, które rozgrywały się w Rio de Janeiro, udział wzięły drużyny ze stu dziesięciu krajów. – Tym bardziej cieszymy się, że zdobyliśmy 4. miejsce – przyznaje Łyko. – Jednego złota zabrakło nam do podium – dodaje. Mimo to, tegoroczny wynik polskiej wojskowej reprezentacji przeszedł wszelkie oczekiwania. Szczytem marzeń przed wyjazdem na zawody było 5. miejsce w klasyfikacji generalnej. – Niektórzy mówili, że to za wysokie plany i aspiracje; okazało się, że były zbyt niskie – stwierdził z zadowoleniem komandor Grzegorz Łyko.

Biegu
Bieg na trasie pięcioboju morskiego

Reprezentacja Wojska Polskiego uplasowała się tuż za Włochami, które zdobyły tylko o jeden złoty krążek więcej. Klasyfikację wygrała Brazylia przed Chinami.

Polscy żołnierze – sportowcy startowali w dwunastu dyscyplinach: biegi na orientację, judo, lekka atletyka, pięcioboje (morski, nowoczesny i wojskowy), spadochroniarstwo, strzelectwo, szermierka, taekwondo, triatlon i żeglarstwo. Polacy stanęli na podium w jedenastu z nich. W pięciu dyscyplinach (biegi na orientację, pięciobój morski, szermierka, triatlon i żeglarstwo) medale wywalczyli wszyscy startujący polscy zawodnicy.

/

Wśród Polaków znaleźli się multimedaliści. Trzy krążki zdobyli sierżant Wojciech Kowalski (złoto i dwa srebra w biegach na orientację) i porucznik marynarki Sławomira Szpek (dwa srebra i brąz w strzelectwie). Dwa złote medale zdobyły szablistka, starsza szeregowa Aleksandra Socha-Szelągowski, oraz triatlonistka, starsza szeregowa Aleksandra Jerzyk. Łącznie więcej niż jeden krążek wywalczyło piętnastu polskich reprezentantów.

/

W ostatnim dniu igrzysk polscy sportowcy zdobyli cztery medale. Polki zdominowały zawody triatlonowe, sięgając po złoto i brąz indywidualnie oraz złoto w klasyfikacji drużynowej. Szpadzistki natomiast zdobyły srebrny medal w turnieju drużynowym, pokonując w półfinale Włoszki i ulegając w rozgrywce finałowej Rumunkom.

Dziś, około godz. 22.00, do Warszawy przyleci największa grupa reprezentantów Wojska Polskiego. Będą wśród nich lekkoatleci, judocy, pięcioboiści morscy i zawodniczki taekwondo.