Strona główna > Artykuł

Siewca dźwięków. Żegnamy Eugeniusza Rudnika

Dwójka

3 listopada pochowano kompozytora oraz inżyniera dźwięku, współtwórcę Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, który zmarł 24 października w wieku 83 lat. Zapraszamy do wysłuchania audycji Marka Zwyrzykowskiego, w której obok muzyki Eugeniusza Rudnika znalazły się archiwalne wypowiedzi artysty.

Eugeniusz Rudnik w 2013 r.fot. TVP/PAP/Jan Bogacz

Pożegnania: Eugeniusz Rudnik (Nokturn/Dwójka)


konsoleta510.jpg
Eugeniusz Rudnik, mistrz muzycznej awangardy, nie żyje

Eugeniusz Rudnik, związany z Polskim Radiem od 1955 r., jeden z twórców tzw. polskiej szkoły muzyki elektroakustycznej, autor innowacyjnych rozwiązań przestrzennej projekcji dźwięku, w latach 60. skomponował słynny utwór "Skalary" oraz pierwszy polski utwór kwadrofoniczny "Vox humana". Zrealizował ponadto dziesiątki dzieł m.in. Krzysztofa Pendereckiego "Ekecheiriję", skomponowaną na ceremonię otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 roku.

Współpracował z Franco Evangelistim, a także z dziesiątkami twórców z kręgu muzyki i innych sztuk pięknych. Artysta podejmował takie przedsięwzięcia, które kompozytorzy mający do dyspozycji komputery mogli realizować dopiero kilkadziesiąt lat później.

Zobacz także
radio skala miasta flickr 1200.jpg
Eugeniusz Rudnik: pierwszych audycji słuchałem pod stolikiem

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w warszawskim kościele środowisk twórczych. Potem Eugeniusz Rudnik został pochowany na cmentarzu rodzinnym w Kamieńczyku nad Bugiem.

***

Tytuł audycji: Nokturn

Prowadzi: Marek Zwyrzykowski

Data emisji: 2.11.2016

Godzina emisji: 23.00

IAR/mc/jp