Logo Polskiego Radia
Jedynka
Klaudia Hatała 07.11.2017

"Człowiek i góra" - reportaż Anny Sekudewicz

27 października 2012 w szwajcarskich Alpach wydarzyła się tragedia. W wyprawie na czterotysięcznik Piz Bernina wzięło udział dwóch wspinaczy Krystian Dziurok z Rybnika i sławny himalaista Adam Bielecki. Ze szczytu zszedł tylko Bielecki, Dziurok zginął.
Posłuchaj
  • "Człowiek i góra" - reportaż Anny Sekudewicz (Noc z reportażem/Jedynka)
Czytaj także

Ta wyprawa bezpośrednio poprzedziła wejście na Broad Peak - ośmiotysięcznik w Karakorum w marcu 2013 roku. Tam także wydarzyła się tragedia, zginęli Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski, zszedł Artur Małek i Adam Bielecki.

O wyprawie na Broad Peak zrobiło się głośno. Polski Związek Alpinizmu powołał specjalną komisję złożoną z wybitnych  wspinaczy, która przygotowała raport na temat wydarzeń na Broad Peaku. To sprawa bez precedensu w historii himalaizmu w ogóle.

Raport okazał się miażdżący dla Adama Bieleckiego, którego oskarżono o nieetyczne zachowania w górach i porzucanie partnerów. Przypomniano inne, liczne wyprawy, w czasie których zachowanie Adama Bieleckiego także było niezrozumiałe i podejrzane. W reportażu on sam mówi "mam tylko 30 lat i jeśli tyle osób wokół mnie zginęło, to ktoś może pomyśleć, że coś ze mną jest nie tak".

Co tak naprawdę wydarzyło się w czasie tych wypraw? Czy w wysokich górach etyczne zachowania są w ogóle możliwe?

Czy w dzisiejszych czasach chodzi tylko o bicie rekordów w górach, a wszystko inne - etyka, solidarność, "braterstwo liny" - to już tylko mit i piękna legenda?

Temat tragicznych wypraw nie jest zamknięty. Niedawno w sprawie wydarzeń na Broad Peak i Piz Bernina wszczęto dwa śledztwa, jedno w prokuraturze rejonowej w Krakowie, drugie w Rybniku.

***

Tytuł audycji: Noc z reportażem

Tytuł reportażu: "Człowiek i góra"

Autorka reportażu: Anna Sekudewicz

Data emisji: 7.11.2017

Godzina emisji: 1.22

kh/mg

Usłysz nas
  • W Jedynce - od poniedziałku do piątku o 22.30
  • W Trójce - od poniedziałku do czwartku o 18:15
  • W Czwórce - od poniedziałku do czwartku o 21.45
Wyszukaj reportaż Wpisz autora, tytuł, słowo kluczowe