Strona główna > Artykuł

Związki zawodowe pod ostrzałem. Potrzebne czy przestarzałe?

Trójka

- Jak się w mediach słuchało i oglądało historie jastrzębskie, to odnosiło się wrażenie, że związki zawodowe są anachroniczne. Jest w tym dużo arogancji. Ton komentarzy był bardzo nieprzychylny - mówi Dariusz Bugalski.

Wejście do KWK "Zofiówka". W kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej strajk został zawieszony. W poniedziałek górnicy wrócili do pracyfot. PAP/Andrzej Grygiel

Jaką rolę pełnią związki zawodowe w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej? (Europejski Klub Trójki)

Dr Jan Czarzasty zgadza się ze zdaniem prowadzącego i podkreśla, że związki zawodowe od lat nie mają dobrej prasy w Polsce, na co wpływa wiele czynników. Ekonomista zwraca uwagę na charakter tła oraz fakt, że od momentu upadku komunizmu panował duży spokój, jeśli chodzi o stosunki pracy.
- W momencie, kiedy mamy do czynienia z masowymi protestami pracowniczymi, w których uczestniczy kilka tysięcy osób, staje się to od razu pierwszą sprawą polityczną w państwie, bo ostatnie 25 lat nacechowane było bardzo niskim poziomem pracowniczej walki strajkowej i na tym tle każdy duży protest staje się wielką sprawą polityczną - komentuje protest górników z kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej dr Filip Ilkowski.
Górnicy z kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej wrócili do pracy po strajku trwającym od 28 stycznia. Było to możliwe dzięki zawarciu w piątek porozumienia pomiędzy zarządem a związkowcami. Prezes JSW Jarosław Zagórowski ma we wtorek 17 lutego złożyć dymisję.
Audycja została zrealizowana w ramach projektu Euranet Plus.
***

Tytuł audycji: Europejski Klub Trójki

Prowadził: Dariusz Bugalski

Goście: dr Jan Czarzasty (Szkoła Główna Handlowa, współautor książki „Organizowanie związków zawodowych w Europie. Badania i praktyka"), dr Filip Ilkowski (Instytut Nauk Politycznych UW)

Data emisji: 16.02.2015

Godzina emisji: 21.09

(sm/iwo)