Strona główna > Artykuł

GMO: zmiany na lepsze czy gorsze?

Trójka

Państwa członkowskie Unii Europejskiej formalnie zatwierdziły nowe przepisy dotyczące upraw GMO. Przewidują one większe możliwości wydawania zakazów upraw roślin genetycznie modyfikowanych.

GMOfot. Glow Images/East News

GMO: zmiany na lepsze czy gorsze? (Europa od kuchni/Trójka)

Zgodnie z regulacjami, już podczas procesu autoryzacji danego gatunku GMO na szczeblu unijnym będzie można wystąpić o to, by jego uprawy nie obejmowały kraju, który się na to nie zgadza. Jeśli zaś chodzi o gatunki, które już są dopuszczone na terenie Wspólnoty, państwa członkowskie będą mogły zakazać ich upraw u siebie, powołując się nie tylko na względy bezpieczeństwa zdrowia czy środowiska - jak było do tej pory - ale też na powody społeczno-ekonomiczne czy użytkowania terenu.

- To dobre posunięcie, pozwala skorelować takie decyzje z interesem gospodarczym danego kraju - mówi prof. Katarzyna Niemirowicz-Szczyt ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i przekonuje, że to zwiększy konkurencyjność. - Ceny wcale nie są mniejsze, a plony nie są wyższe. To jest wielki mit, na którym zyskują koncerny - odpowiada prof. Ewa Rembiałkowska z tej samej uczelni. Różnica zdań ekspertów dotyczy nie tylko ekonomii, ale także wpływu upraw GMO na zdrowie i życie ludzi.

***

Tytuł audycji: Europa od kuchni

Prowadził: Marcin Pośpiech

Goście: prof. Katarzyna Niemirowicz-Szczyt, prof. Ewa Rembiałkowska

Data emisji: 03.03.2015

Godzina emisji: 17.20

(IAR, mk,mp)