Reportaż

"W przestworzach" - reportaż Joanny Bogusławskiej o pilocie szybowcowym Jerzym Makuli

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2021 06:55
Przygoda Jerzego Makuli z lotnictwem rozpoczęła się od budowania modeli. Wygrał zawody modelarskie, a nagrodą był lot samolotem. Już jego pierwszy, samodzielny lot obfitował w nieprzewidziane emocje.
Audio
Jerzy Makula - kapitan, pilot szybowcowy, wielokrotny mistrz świata, instruktor, pilot PLL LOT, szef floty B767 w PLL LOT, obecnie szef Aeroklubu Warszawskiego
Jerzy Makula - kapitan, pilot szybowcowy, wielokrotny mistrz świata, instruktor, pilot PLL LOT, szef floty B767 w PLL LOT, obecnie szef Aeroklubu Warszawskiego Foto: PAP/Andrzej Pawliszewski

pani Kapitan Adelajda Sarzec- Tragarz.jpg
Pierwsza kobieta pilot PLL LOT. Posłuchaj reportażu o Adelajdzie Szarzec-Tragarz

Leciał szybowcem,  startującym z wyciągarki. Na małej wysokości pękła  lina i po raz pierwszy stanął przed ryzykiem tego, że szybowiec spadnie. Wiedział, że musi coś zrobić. Po raz pierwszy wylądował tak, jak chciał. W 1983 roku samolot, który pilotował został porwany. 

Od szybowców Jerzy Makula przeszedł do samolotów akrobacyjnych. Później wujek – także pilot – namówił go na samoloty rejsowe. - pilotował pierwszego Dreamlinera, który przyleciał do Polski. Na pokładzie jego samolotu był tez Papież Franciszek.

Jerzy Makula jest indywidualnym mistrzem świata w akrobacji szybowcowej, czterokrotnym srebrnym medalista, ośmiokrotny mistrzem świata w drużynie, trzykrotnym indywidualnym mistrzem Europy , a także dwunastokrotnym mistrzem Polski.

Za swoje osiągnięcia oraz działalność na rzecz popularyzacji sportów lotniczych uhonorowany został Medalem Stulecia. Teraz jest na emeryturze, jest Prezesem Aeroklubu Warszawskiego. Ma 4 synów, trzech kontynuuje pasje lotnicze ojca. 

***

Reportaż "W przestworzach" Joanny Bogusławskiej został wyemitowany w piątek (26.11) o godz. 0.35 w Programie 1. 

Czytaj także

LOT wraca do USA. Od poniedziałku zaszczepieni mogą podróżować do Stanów Zjednoczonych

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 11:00
Polskie Linie Lotnicze LOT chcą od 8 listopada przywrócić siatkę połączeń sprzed pandemii. Na główne i największe lotnisko Nowego Jorku samoloty PLL LOT będą latały z Warszawy codziennie. Do innego portu obsługującego tę metropolię w Newark, sześć razy w tygodniu i dodatkowo raz w tygodniu z Krakowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PLL LOT zapowiada prawie 100 połączeń w sezonie zimowym. Zobacz ofertę polskiego przewoźnika

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 16:45
W sezonie zimowym LOT zaoferuje prawie 100 połączeń: rejsy na trasach europejskich oraz długodystansowe, na Sri Lankę, do Stanów Zjednoczonych czy Kanady - podała spółka.
rozwiń zwiń