Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Agnieszka Walewicz 25.05.2013

Podsumowanie IX Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów "Melchiory 2013"

Niedziela, 26 maja 2013, godz. 21.14, Program 1. Zaprasza Małgorzata Kownacka.
Podsumowanie IX Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów Melchiory 2013
Posłuchaj
  • Gala "Melchiory 2013" - transmisja
  • "Melchiory 2013" - podsumowanie (Studio Dokumentu i Reportażu/Jedynka)18 maja w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku odbyła się uroczysta IX Gala Reportażystów Polskich „MELCHIORY 2013”. Zwycięzcom przyznano nagrody w trzech kategoriach: Premiera Roku, Inspiracja Roku oraz Radiowy Reportażysta Roku, a także wręczono Nagrodę Specjalną za działania na rzecz rozwoju i promocji reportażu.

Najważniejszą nagrodę – tytuł Radiowego Reportażysty Roku – przyznano Jolancie Rudnik z Polskiego Radia Koszalin. Jolanta Rudnik , otrzymała statuetkę Melchiora i nagrodę pieniężną w wysokości 20 000 zł „za pasję dokumentalisty i odwagę w podejmowaniu kontrowersyjnych tematów współczesnego świata”.

Galeria zdjęć MELCHIORY 2013

W kategorii Inspiracja Roku jury postanowiło przyznać dwie równorzędne nagrody – Statuetki Melchiora: Markowi Millerowi za cykl reportaży pt. „ Wielka Szpera ” (opublikowany w Tygodniku „Angora”), czyli „opowieść o czasach, o których, jak nam się wydaje, wiemy wszystko, a o których, jak się okazuje, możemy się wciąż dowiedzieć czegoś nowego, co wykracza poza ludzką wyobraźnię”, oraz Tomaszowi Wiszniewskiemu za film pt. „ Metr nad ziemią ” (wyprodukowany przez Fundację Głos Ewangelii) – „historię, która najpierw budzi grozę, a potem daje nadzieję i zachwyca mocą ludzkiego ducha i dobroci”.

Galeria zdjęć (2) MELCHIORY 2013

W kategorii Premiera Roku jury uhonorowało dwiema równorzędnymi nagrodami reportaże: „ Dopóki jestem Patrycji Gruszyńskiej-Ruman i Magdaleny Balcerak (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia) „za wstrząsającą, świetnie skomponowaną historię tajemniczych morderstw i indolencji organów ścigania” oraz „ Podróż Kasi Alicji Grembowicz (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia) „za opowieść o poszukiwaniu korzeni i nadanie jej wyższych poziomów znaczeniowych, skłaniających do refleksji nad tym, co najważniejsze oraz rolą państwa w życiu jednostki”. Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 4 500 zł oraz statuetki Srebrnego Melchiora.

Dodatkowo jury przyznało w tej kategorii dwa honorowe wyróżnienia: Katarzynie Michalak i Agnieszce Czyżewskiej-Jacquemet (Polskie Radio Lublin) za reportaż „ Jedno proste zdanie ” –  „wzruszającą opowieść o sile miłości, której nawet śmierć nie jest w stanie przerwać”, oraz Żanecie Walentyn i Michałowi Słobodzianowi (Polskie Radio Pomorza i Kujaw) „za postawienie trudnych pytań: co to znaczy być wielkim uczonym i wielkim Polakiem, wielkim człowiekiem, na przykładzie losów Jana Czochralskiego” w reportażu „ Orzeł i reszka ”.

 

Nagrodą Specjalną (statuetka Melchiora) uhonorowano natomiast Agnieszkę Pacho (Tygodnik „Angora”) „za propagowanie i promocję reportażu radiowego”.

Jury konkursu obradowało w składzie: Irena Piłatowska-Mądry (przewodnicząca), Hanna Krall, Krystyna Melion, Anna Sekudewicz, Maciej Drygas.

Patronat nad Galą objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, a patronat medialny: Pierwszy Program Polskiego Radia, PR 24, Tygodnik „Angora” i TVP INFO.

________________________________________
Celem Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów jest promowanie indywidualności autorskich i ambitnych form twórczości radiowej, a także uhonorowanie reportażystów innych mediów, których twórczość może być inspiracją dla dziennikarzy radiowych. Odwołanie w nazwie konkursu do Melchiora Wańkowicza jest przywołaniem najlepszej tradycji polskiego reportażu oraz warsztatu i stylu pracy, do którego sięgają dziennikarze uprawiający ten gatunek.

tagi:
Usłysz nas
  • W Jedynce - od poniedziałku do piątku o 22.30
  • W Trójce - od poniedziałku do czwartku o 18:15
  • W Czwórce - od poniedziałku do czwartku o 21.45
Wyszukaj reportaż Wpisz autora, tytuł, słowo kluczowe