Reportaż

Studio Reportażu i Dokumentu

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2011 10:00
Studio Reportażu i Dokumentu powstało 1 sierpnia 1998 roku jako samodzielna jednostka producencka Polskiego Radia a jednocześnie największa w polskim radiu publicznym struktura profesjonalnie zajmująca się reportażem radiowym. Od kilkunastu lat obecne jest na wszystkich antenach Polskiego Radia. Niemal każdego dnia docieramy do setek tysięcy słuchaczy Jedynki, Trójki i Czwórki.

Reportażyści Studia jeżdżą po Polsce i świecie w poszukiwaniu ciekawych spraw i ludzi. Wielokrotnie inicjatorami podejmowanych przez nas tematów są wierni słuchacze reportaży.  Telefony słuchaczy, listy (i te tradycyjne, i elektroniczne) są dowodem, że wysiłek reportażystów ma sens, że są potrzebni, że ich trud poprawiania świata przynosi konkretne, społecznie oczekiwane efekty.


„Nie ma  w pracy dziennikarza bardziej fascynujących chwil, niż rozmowa z człowiekiem, który powierza nam swoje życie. Tworzenie, a także słuchanie reportaży radiowych jest sposobem poznania świata i nas samych. Przede wszystkim jednak staramy się służyć innym” - to dewiza Janiny Jankowskiej - założycielki Studia, kierującej nim od pierwszego dnia istnienia do końca lutego 2004 roku..


„Jesteśmy lustrem, w którym odbija się świat i ludzie. Lustrem, w którym każdego dnia możecie się Państwo przeglądać. Na chwilę „zatrzymujemy bieg zdarzeń”, by jak najdokładniej, z wielu stron i punktów widzenia pokazać to o czym się mówi, to co jest ważne, to na co mało kto zwrócił uwagę a czego przegapić nie warto.” –  mawia Irena Piłatowska, redaktor naczelny Studia od 1 marca 2004 do dziś.

W Studiu obowiązuje zasada szkoły mistrzów. Najmłodsi uczą się warsztatu od mistrzów tego gatunku. Studio rozwija tradycje polskiej szkoły radiowego reportażu literackiego. Audycje powstałe w Studiu otrzymały i otrzymują najwyższe laury nie tylko w krajowych, ale i najważniejszych międzynarodowych konkursach: Prix Italia, Premios Ondas i Prix Europa.

Od ponad 10 lat Studio realizuje autorski projekt Ireny Piłatowskiej a mianowicie comiesięczne „Spotkania z Reportażem” w Klubie Księgarza na warszawskiej Starówce.  Ich celem jest promowanie reportażu radiowego i jego twórców. Spotkania te cieszą się niesłabnąca popularnością i mają swoje miejsce wśród kulturalnych wydarzeń stolicy.

Studio w trosce o podnoszenie jakości produkcji radiowych organizuje Ogólnopolskie Seminarium Reportażu Radiowego oraz konkursy dla reportażystów. Najbardziej prestiżowy to Ogólnopolski Konkurs Reportażystów MELCHIORY ( kierowany do reportażystów radiowych, telewizyjnych i prasowych), który wieńczy Gala Reportażystów MELCHIORY. Gala odbywa się każdego roku w innym mieście naszego kraju. Co pięć lat - w Warszawie. Wieloletnią tradycję i wysoki prestiż ma Konkurs o Grand Prix KRRiT im. Witolda Zadrowskiego dla reportażystów radiofonii publicznej. Natomiast do młodych adeptów sztuki radiowej kierowany jest Konkurs Stypendialny im. Jacka Stwory (dla twórców radiowych do 35 roku życia).

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak