Logo Polskiego Radia
Patronat honorowy
  • Anna Komorowska

    Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska

  • Henryka Krzywonos

    Pani Henryka Krzywonos

Trójka
Agnieszka Szałowska 05.04.2011

Sto pytań do...

Cykl "Adopcja po polsku" spotyka się z szerokim odzewem z Państwa strony. Pojawiają się kolejne pytania, na które staramy sie odpowiadać. Dziś dyżur telefoniczny pełniła adopcyjna mama.
Sto pytań do...Studio Reportażu/PR
Posłuchaj
  • Adopcja po polsku 5 kwietnia
Czytaj także

Agnieszka Putkiewicz jest adopcyjną mamą oraz szefową Klubu Rodzin Adopcyjnych i Zastępczych przy Ośrodku Adopcyjno-Opiekuńczym TPD w Warszawie.

Jednym z najczęściej zadawanych w czasie jej dyżuru było pytanie o inne niż adopcja sposoby pomocy dzieciom przebywającym w domach dziecka.

- Osoby, które ze względów ekonomicznych lub zdrowotnych nie mogą stać się rodzicem adopcyjnym, mogą pełnić rolę rodzica zaprzyjaźnionego. Z dziećmi można bawić się, pomagać w odrabianiu lekcji, a po pewnym czasie także zabierać podopiecznych do siebie na weekendy i Święta - wyjaśniła Agnieszka Putkiewicz.

Co to jest okres styczności z dzieckiem?

Od momentu, gdy dziecko jest przeznaczone do konkretnej rodziny musi upłynąć miesiąc zanim sąd orzeknie przyznanie dziecka. Dorośli mają w tym czasie możliwość podjęcia świadomej ostatecznej decyzji. – Czasami, jeśli dziecko jest już kilkuletnie i nie jest w stanie zaadaptować się w konkretnej rodzinie, ono samo podejmuje decyzję, by czekać na kolejną możliwość – powiedziała adopcyjna mama.

Agnieszka Putkiewicz dodała, że zazwyczaj taka decyzja zapada o wiele szybciej, nawet już po pierwszym spotkaniu.

W jaki sposób ośrodki pomagają rodzinom już po adopcji?

W każdym ośrodku adopcyjno-opiekuńczym pracują psychologowie i rodzice często decydują się na kontrolne wizyty z dziećmi. Ponadto odbywają się spotkania w gronie rodzin, które w danym ośrodku przeszły kursy przygotowawcze.

- Natomiast założony przez nas Klub Rodzin Adopcyjnych i Zastępczych zrzesza rodziny, które adoptowały dzieci poprzez różne ośrodki. Teraz dzieci mają możliwość poznać się i zintegrować, a kiedy będą starsze i pojawi się u nich problem tożsamości to będzie ważne, że znają inne dzieci o podobnej historii – podsumowała.


Aby usłyszeć więcej komentarzy Agnieszki Putkiewicz wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Przypominamy, że z adopcją na antenie Trójki spotykamy się we wtorki i czwartki w audycji "Tu Baron" ok. godz 11.10 i w piątki po godz. 17.00 w popołudniowym "Zapraszamy do Trójki".

(asz)

Fotografia w nagłówku strony - David Garzon