Logo Polskiego Radia
Patronat honorowy
  • Anna Komorowska

    Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska

  • Henryka Krzywonos

    Pani Henryka Krzywonos

Trójka
Agnieszka Szałowska 29.03.2011

Kryteria prawne i szczegółowe

– Zadaniem ośrodka jest znaleźć dziecku optymalne warunki, oznacza to, że nie każdy spełniający ogólne kryteria Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zostanie adopcyjnym rodzicem – mówi Zofia Dłutek, dyrektor ośrodka.
Kryteria prawne i szczegółowe(fot. sxc.hu)
Posłuchaj
  • Adopcja po polsku 29 marca
Czytaj także

- Przysposobić może osoba samotna lub małżeństwo, ten, kto ma pełną zdolność do czynności prawnych i daje gwarancję sprawowania pieczy w sposób dobry – wymienia Grażyna Niemiałtowska, sędzia wizytator ds. rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego Warszawa Praga w Warszawie.

Takie jest prawo. Jednak Zofia Dłutek, dyrektor Katolickiego Ośrodka Adopcyjno – Opiekuńczego w Warszawie podkreśla, że są to nie do końca sztywne reguły. Ośrodki przy wyborze rodziców muszą brać pod uwagę także stan psychofizyczny oraz historię kandydatów.

Na przykład stwierdzenie, że małżeństwo powinno posiadać cechy trwałości oznacza w praktyce, że staż małżeński powinien wynosić przynajmniej 5 lat, gdyż statystyki podają, iż właśnie w tym okresie dochodzi do największej liczby rozwodów.

Dla innego ogólnego kryterium, które mówi, że rodzice powinni cieszyć się dobrym zdrowiem, istnieje szereg zasad szczegółowych. Na przykład osoba, która chorowała na raka musi mieć zaświadczenie od lekarza, że pięć lat po zakończeniu leczenia nie było nawrotu. – To są bardzo trudne sytuacje i jeśli to mówimy rodzicom, to nie po to, żeby im "dołożyć", ale by nie wprowadzać dziecka do rodziny z problemami – wyjaśnia Zofia Dłutek.

Zdarza się, że do ośrodków zgłaszają się osoby z problemami, takie które same potrzebują wsparcia lub psychoterapii. Dopóki nie uporządkują własnego życia, nie moga być brani pod uwagę jako rodzice opiekuńczy.

Aby usłyszeć jakie są kryteria wieku i czy w przypadku adopcji obowiązuje rejonizacja, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Kolejne spotkanie z adopcją we środę (30 marca) w audycji "Tu Baron" opowiemy o szansach osób samotnych na adopcję dziecka.

(asz)

Fotografia w nagłówku strony - David Garzon