Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Mariusz Filar 20.05.2011

Byłem osobistym sekretarzem prymasa

Ksiądz prałat dr Bronisław Piasecki, obecnie rezydent Parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie. Wcześniej - sekretarz osobisty Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego, rozmawiał z portalem polskieradio.pl.
Ksiądz Bronisław Piasecki podczas konferencji prasowej w związku z publikacją książki pt. Ostatnie dni Prymasa Tysiąclecia.Ksiądz Bronisław Piasecki podczas konferencji prasowej w związku z publikacją książki pt. "Ostatnie dni Prymasa Tysiąclecia".PAP/Paweł Kula
Posłuchaj
  • Ks. Bronisław Piasecki: Działania SB wobec Kościoła w epoce gierkowskiej.
  • Ks. Bronisław Piasecki: Kardynalska siatkówka.
  • Ks. Bronisław Piasecki: Prymas a "Solidarność".
  • Ks. Bronisław Piasecki: Prymas Wyszyński i polski papież.
  • Prymas polityk.
  • Ks. Piasecki: Prymas wobec przedstawicieli władzy i współpracowników.

 

W rozmowie z portalem polskieradio.pl ks. prałat Bronisław Piasecki mówi o kontraście w podejściu kard. Wyszyńskiego do współpracowników i przedstawicieli władzy. Przywołuje pamiętne konklawe i wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Opowiada o relacjach Wojtyły z Wyszyńskim, stosunku prymasa do komunistów i opozycji solidarnościowej.

Ks. Bronisław Piasecki (ur. 1940), wyświęcony na kapłana w 1963 r., dr teologii moralnej, prałat Jego Świątobliwości. W latach 1974-1981 kapelan kard. Stefana Wyszyńskiego. Obecnie rezydent warszawskiej parafii Najświętszego Zbawiciela, dziekan dekanatu śródmiejskiego, wicepostulator w Trybunale Beatyfikacyjnym sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Jest autorem książki "Ostatnie dni Prymasa Tysiąclecia", opowiadającej o wydarzeniach od 1 marca 1981 do ostatnich godzin prymasa.