Logo Polskiego Radia
Jedynka
Katarzyna Karaś 11.10.2012

Uczelnie przestaną być fabryką bezrobotnych?

- Przyszli studenci coraz bardziej świadomie wybierają kierunek studiów - mówi prof. Władysław Wieczorek, prorektor ds. studenckich Politechniki Warszawskiej.
Władysław WieczorekWładysław WieczorekW.Kusiński/PR

Jak podkreśla gość radiowej Jedynki, przyszli studenci przy wyborze kierunku studiów biorą pod uwagę to, co się dzieje na rynku pracy. Wybierają przyszłościowe kierunki, po których łatwiej znaleźć pracę.
Naprzeciw oczekiwaniom przyszłych studentów i pracodawców wychodzi również Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Znowelizowane prawo o szkolnictwie wyższym zobowiązuje uczelnie do monitorowania zawodowych losów absolwentów. - To pozwala się zorientować, jakie kierunki rozwijać, a jakie zamykać - podkreśla prof. Władysław Wieczorek.
Wieczorek zaznacza, że w kwestii współpracy szkół wyższych z przedsiębiorcami jest jeszcze dużo do zrobienia. W jego opinii uczelnie i przedsiębiorcy muszą się nauczyć ze sobą rozmawiać. - Wina rozkłada się po obu stronach. Pewne oczekiwania przedsiębiorców są nierealistyczne. Ale również profesorowie powinni być bardziej otwarci - ocenia gość Jedynki.
W czwartek minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka przedstawiła jak wygląda wprowadzanie reformy szkolnictwa wyższego w życie. Z jej wystąpienia wynika, że są sukcesy, ale kilka rzeczy nie udało się zrealizować.
Wysłuchaj całej audycji!
Rozmawiała Kamila Terpiał-Szubartowicz.