Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Kamińska 30.06.2021

"Nie chodzi o to, by się z niej wycofać, ale potrzebna jest analiza prawna". Kowal ws. nowelizacji k.p.a.

- Odnoszę się do tego wystąpienia negatywnie. To nie pierwsze oświadczenie ministra spraw zagranicznych Izraela Jaira Lapida, które nie było w dyplomatycznym tonie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), komentując wystąpienie wiceministra spraw zagranicznych Izraela, który w reakcji na nowelizację k.p.a. stwierdził m.in., że "Polacy próbują zaprzeczyć temu, co stało się w Polsce podczas Holokaustu".

facebook ryszard legutko 1200.jpg
Ryszard Legutko: oburzenie strony izraelskiej polskimi przepisami ma podłoże finansowe

W czwartek Sejm uchwalił nowelę Kodeksu postępowania administracyjnego. Zgodnie z nią po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie postępowanie w celu jej zakwestionowania. W głosowaniu w Sejmie nowelizację poparło 309 posłów, nikt nie był przeciw, 120 osób wstrzymało się od głosu.


Posłuchaj
09:11 _PR1_AAC 2021_06_30-12-23-31.mp3 Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska) o nowelizacji k.p.a i polityce wobec Rosji (Jedynka/W samo południe)

 

"To jawne i bolesne pogwałcenie praw ocalałych z Holokaustu i ich potomków. To nie pierwszy raz, kiedy Polacy próbują zaprzeczyć temu, co stało się w Polsce podczas Holokaustu" - tak komentował tę nowelizację szef MSZ Izraela Jair Lapid.

Paweł Kowal dodał jednocześnie, że wedle ostatnich informacji MSZ Izraela nie było dobrze poinformowane w kwestii nowelizacji.

Piotr Wawrzyk 1200.JPG
"Nie jest tamą do dochodzenia roszczeń, zamyka drogę przestępcom". Wiceszef MSZ o nowelizacji k.p.a.

Obecnie nowelizacją k.p.a. zajmie się Senat. Paweł Kowal stwierdził, że nie chodzi o to, by wycofywać się z noweli, a dokonać dobrej analizy prawnej, zastanowić się, czy konieczne są korekty i je wprowadzić.

W audycji była mowa także o gazociągu Nord Stream 2  i propozycji szczytu UE-Rosja. Więcej w rozmowie.

Tytuł audycji: "W samo południe"

Prowadziła: Krzysztof Świątek

Gość: Paweł Kowal, Koalicja Obywatelska (b. wiceszef MSZ)

Data emisji: 30.06.2021

Godzina emisji: 12.25

Jedynka/PAP/IAR/in./