Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 03.10.2015

Dzień Jedności Kresowian

Opowieść o Kresach przybiera różne barwy: od wyobrażenia ich jako krainy spokoju i szczęśliwości po przestawienie jako teren polskiej kolonizacji. Czym są w zbiorowej wyobraźni Kresy dzisiaj? Zapytaliśmy o to gości: Ewę Szkalicką, przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego Dnia Jedności Kresowian i dra Roberta Wyszyńskiego, członka Zarządu Związku Repatriantów RP, z okazji obchodzonego dzisiaj Dnia Jedności Kresowian.
Posłuchaj
  • 03.10.15 Ewa Szkalicka: „Dla nas Kresowian, Polacy żyjący na Wschodzie to nasi krewni (…)”.

Odchodzi ostatnie pokolenie ludzi, którzy mogą osobiście pamiętać świat Kresów Wschodnich Rzeczpospolitej, dla pozostałych to już tylko składnik narodowej wyobraźni.

– Należy na początku zadać pytanie, czy Kresy jeszcze istnieją w naszej świadomości – powiedziała w Polskim Radiu 24 reżyserka i dokumentalistka. – Dzisiaj mówi się o Litwie, Białorusi i Ukrainie. Kiedy natomiast wspomni się Podole, Wołyń, Pokucie to ludzie nie wiedzą, co to jest, a tak niedawno to była Polska – stwierdziła Ewa Szkalicka.

Tymczasem co siódmy Polak przyznaje się do tego, że ma korzenie kresowe i jest to dla niego naprawdę istotne – informował socjolog i współtwórca projektu ustawy o repatriacji, b. dyrektor pierwszego w Polsce Instytutu Kresowego.

– Obecnie toczy się resztka wojny o pamięć – podkreślał dr Robert Wyszyński.

Więcej o Kresach oraz obchodach Dnia Jedności Kresowian w całej audycji.

Z gośćmi Polskiego Radia 24 rozmawiał Grzegorz Frątczak.

Polskie Radio 24/dds/wj

tagi: