Logo Polskiego Radia
Trójka
Michał Lipka 04.12.2017

Mroczne historie i codzienne rozterki młodych, czyli serialowe ABC

Zaskakujący niemiecki serial, kultowa produkcja ze Skandynawii i gwiazdy warszawskiego święta fanów fantastyki – to wszystko i jeszcze więcej w tym wydaniu "ABC popkultury".
Posłuchaj
  • Mroczne historie i codzienne rozterki młodych, czyli serialowe ABC (ABC popkultury/Trójka)
Czytaj także

Plakat promujący serial "Dark" Plakat promujący serial "Dark"

W serwisie Netflix pojawił się pierwszy niemiecki serial. "Dark", bo o nim mowa, to opowiedziana w 10 odcinkach mroczna historia. O pierwszym sezonie serii rozmawiała z jego twórcami Katarzyna Borowiecka. – Zaczęliśmy prace nad naszym projektem na długo przed ukazaniem się "Stranger Things", do którego obecnie nasza produkcja jest mocno porównywana. Jednak, gdy obejrzeliśmy serial braci Duffer, dojrzeliśmy pewne podobieństwa – mówi jeden z twórców "Dark", Baran bo Odar. "Dark" to rozgrywająca się we współczesnych Niemczech saga o zaginięciu dwójki małych dzieci, które wydobywa na światło dzienne skrywane sekrety czterech rodzin i zaburzone relacje pomiędzy ich członkami.

– I bracia Duffer, i my inspirowaliśmy się Stephenem Kingiem, choć widać, że oni poszli bardziej w stronę Spielberga, a my Lyncha, ale da się nie zauważyć, że mamy wspólne punkty odniesienia. Zresztą my jesteśmy fanami "Stranger Things" – dodaje współtwórczyni serii Jantje Friese. Więcej rozmów z twórcami i aktorami występującymi w serialu w dołączonym nagraniu audycji.


Henrik Holm jako Even w serialu "Skam" Henrik Holm jako Even w serialu "Skam"

Plakat promujący serial "Skam" Plakat promujący serial "Skam"

Katarzyna Borowiecka odwiedziła warszawski Comic Con, podczas którego udało jej się porozmawiać z Henrikiem Holmem – aktorem występującym w norweskim serialu "Skam". "Wstyd" (polski tytuł serii) to historia grupy nastolatków z jednego z liceów w Oslo. Zdobył on gigantyczną popularność w rodzimym kraju, a niedługo później i na całym świecie, a wszystko za sprawą niezwykle nowatorskiej formuły – serial składa się z krótkich, kilkuminutowych scen, które wyświetlane są w telewizji NRK i internecie. Henrik Holm gra tam postać Evena i o tej roli i o całym "Skam" opowiadał na antenie Trójki. – Na casting dostałem się dosłownie w ostatnim momencie. Pracowałem wtedy równocześnie w kawiarni i restauracji mojej mamy. W tych warunkach miałem trzy dni na przygotowanie się do roli – opowiada aktor. Dlaczego mało brakowało, aby w ogóle nie zagrał w serialu? Jak wspomina pracę przy "Skam" i dlaczego jest ona jak trasa koncertowa? Tego dowiedzieć się można z dołączonego nagrania audycji. Zapraszamy do słuchania.

 

***

Tytuł audycji: ABC popkultury – zestaw powiększony
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka 
Data emisji: 03.12.2017 
Godzina emisji: 12.07

ml/mk