Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Jerzy Tomaszewski 10.04.2013

Rajd Katyński: podróż przez historię Polski

Organizowany od 2001 r. , Rajd Katyński, ma na celu uczczenie pamięci ofiar katyńskich i promowanie historii z perspektywy motocyklu. Pomysłodawcą i organizatorem corocznych wypraw na Kresy Wschodnie jest Wiktor Węgrzyn - Komandor Rajdu Katyńskiego, który był Gościem PR24.
Rajd Katyński: podróż przez historię Polskiflickr/Dabe Murphy

Rajd związany jest z historią Polski XX wieku. Ponadto, motocykliści podróżujący po wschodnich częściach Europy odwiedzają polskie sierocińce, szkoły i groby poległych żołnierzy.

- Jest to podróż przez bardzo krwawą historię. Zwykle start odbywa się w ostatnią sobotę sierpnia i trwa przez trzy tygodnie. Rajd jest trudny ze względu na trudne warunki pogodowe. Do tej pory w trakcie dwunastu edycji rajdów najliczniejszym był ten z 2010 r., w którym udział wzięło udział około 120 osób na ponad 100 motocyklach. Jesteśmy otwarci na nowych uczestników - mówił Wiktor Węgrzyn

Międzynarodowy Rajd Katyński budzi zainteresowanie mieszkańców wschodniej Europy. Uczestnicy wyprawy podróżując po Białorusi Rosji spotykają się z ogromną życzliwością osób zamieszkujących Kresy Wschodnie.

- Nasz rajd jest bardzo popularny również na Ukrainie. Ludzie zamieszkujący te tereny czekają na nasz przyjazd, ponieważ przywozimy im kawałek Polski - komentował pomysłodawca rajdu.

PR24

tagi: