Jedynka
Piotr Grabka
22.07.2017
"Trudno rozdzielić życie Julii Hartwig od jej twórczości"
- Wczytując się w twórczość Julii Hartwig, i nie mówię tu tylko o wierszach czy dziennikach, ale również o felietonach, esejach czy błyskach, czyli formie, którą stworzyła, wszystko to składa się na jej autobiografię - mówi Anna Piotrowska, przyjaciółka i nieoficjalna asystentka zmarłej 14 lipca poetki.
Posłuchaj
-
Julia Hartwig we wspomnieniach Anny Piotrowskiej (Kultura na wakacje/Jedynka)
Czytaj także
Artur Międzyrzecki, mąż Julii Hartwig, nazywał jej twórczość "poezją uosobioną". - To bardzo trafne stwierdzenie. Ciężko bowiem rozdzielać życie Julii Hartwig od jej twórczości. Mam takie poczucie, że motywy, które pojawiały się w jej życiu: ludzie, wydarzenia, podróże, wszystko to znajdowało oddźwięk w jej twórczości. Generalnie wszystko miało związek z jej pracą twórczą. Gdy rozmawiałyśmy przez telefon i pytałam ją jak się czuje odpowiedzią było, że dziś pracowała albo nie pracowała - wspomina Anna Piotrowska.
Jak wyglądała twórcza współpraca małżonków Julii Hartwig i Artura Międzyrzeckiego? Czy poetka wracała do swej konspiracyjnej przeszłości z czasów II wojny światowej? Kiedy zaczęła się jej znajomość z o ponad 60 lat młodszą Anną Piotrowską? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Kultura na wakacje
Prowadzi: Magda Mikołajczuk
Gość: Anna Piotrowska (przyjaciółka i nieoficjalna asystentka Julii Hartwig)
Data emisji: 21.07.2017
Godzina emisji: 21.09
pg/ag