Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Kamila Kolanowska 19.05.2011

Omlet francuski ze szparagami i serem gorgonzola

Takim śniadaniem dzień rozpoczniemy najlepiej jak to możliwe, a energii wystarczy nam do obiadu.
Omlet francuski ze szparagami i serem gorgonzolaGlow Images/East News

lista zakupów

  • 2 jajka
  • 2 łyżeczki tłustej śmietany
  • łyżka masła
  • kilka szparagów
  • ser gorgonzola

Dwa jajka, dwie łyżeczki tłustej śmietany, sól i pieprz ubijamy na puszysta masę. Wylewamy na patelnię z rozgrzanym masłem i smażymy z jednej strony. Na omlecie układamy ugotowane szparagi i plastry sera gorgonzola. Po chwili zsuwamy omlet na talerz, składając go na pół. Pyszne i proste danie.

Więcej na
Wybory Kulinarnego Bloga Roku to stworzenie interaktywnej platformy kulinarnej pod auspicjami marki Lurpak.
Akcja skierowana jest do blogerów i pasjonatów dobrego jedzenia, gdzie każdy może zaistnieć, rywalizować i oczywiście dotrzeć ze swoimi przepisami do szerokiej grupy ludzi.
Podsumowaniem akcji będzie wydanie książki kucharskiej z przepisami najlepszych polskich blogów, a nagrodą dla zwycięzcy jest wyjazd do Kopenhagi, gdzie będzie mógł zjeść kolację w restauracji NOMA, która zdobyła tytuł najlepszej restauracji świata.
Serdecznie zapraszamy do głosowania na Kulinarnego Bloga Roku oraz wspólnego gotowania!
Skąd pomysł na AUDYCJĘ?
Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy” – to cytat z dziewiętnastowiecznej „Fizjologii smaku” Anthelme Brillat-Savarina i my ku szczęściu ludzkości będziemy odkrywać nowe smaki i ich nieoczywiste połączenia. Ośmielimy wszystkich nieśmiałych i przekonamy niedowiarków, że gotowanie nie jest trudne i warto wykorzystać wszelkie okazje do kulinarnej kreacji. Zapraszam do słuchania, czytania, przesyłania własnych przepisów, ale przede wszystkim zapraszam do kuchni.

Katarzyna Pruchnicka