Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Ewa Dryhusz 25.05.2011

Omlet ze szparagami

Doskonała propozycja na smaczne śniadanie i tym samym udany początek dnia.
Omlet ze szparagamifot. Flickr

Lista zakupów:

  • szparagi
  • szynka parmeńska
  • parmezan
  • jajka
  • mleko
  • mąka
  • olej

3-4 szparagi obieramy, odcinamy zdrewniałe końcówki, kroimy na 2-3 cm kawałki i blanszujemy. Szynkę parmeńską lub inną wędlinę kroimy na kwadraty o boku 1,5-2 cm. Rozgrzewamy patelnie. W tym czasie należy przygotować ciasto na omlet. W tym celu wpierwszej misce mieszamy 4 żółtka, 4 łyżki mleka i 4 łyżki mąki. W drugiej misce ubijamy pianę z 4 białek i dodajemy ją do pierwszej miski (bardzo delikatnie należy wmieszać pianę). Na patelnię z olejem wrzucamy szynkę i szparagi, na to wylewamy ciasto na omlet, smażymy na bardzo małym ogniu pod przykryciem. Po zarumienieniu przewracamy na druga stronę. Podajemy posypany parmezanem.
Przepis nadesłała Alinka

Więcej na
Wybory Kulinarnego Bloga Roku to stworzenie interaktywnej platformy kulinarnej pod auspicjami marki Lurpak.
Akcja skierowana jest do blogerów i pasjonatów dobrego jedzenia, gdzie każdy może zaistnieć, rywalizować i oczywiście dotrzeć ze swoimi przepisami do szerokiej grupy ludzi.
Podsumowaniem akcji będzie wydanie książki kucharskiej z przepisami najlepszych polskich blogów, a nagrodą dla zwycięzcy jest wyjazd do Kopenhagi, gdzie będzie mógł zjeść kolację w restauracji NOMA, która zdobyła tytuł najlepszej restauracji świata.
Serdecznie zapraszamy do głosowania na Kulinarnego Bloga Roku oraz wspólnego gotowania!
Skąd pomysł na AUDYCJĘ?
Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy” – to cytat z dziewiętnastowiecznej „Fizjologii smaku” Anthelme Brillat-Savarina i my ku szczęściu ludzkości będziemy odkrywać nowe smaki i ich nieoczywiste połączenia. Ośmielimy wszystkich nieśmiałych i przekonamy niedowiarków, że gotowanie nie jest trudne i warto wykorzystać wszelkie okazje do kulinarnej kreacji. Zapraszam do słuchania, czytania, przesyłania własnych przepisów, ale przede wszystkim zapraszam do kuchni.

Katarzyna Pruchnicka