Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Ewa Dryhusz 25.05.2011

Zapiekane szparagi z parmezanem

W sezonie szparagowym, który trwa krótko, warto wypróbować ten prosty i szybki przepis - zapiekane szparagi z parmezanem smakują wybornie!
Zapiekane szparagi z parmezanemfot. Flickr

Lista zakupów:

  • zielone szparagi
  • szynka parmeńska
  • parmezan
  • oliwa z oliwek

Najprostszym przygotowaniem szparagów jest ich ugotowanie na parze i podanie z bułką z masłem lub tartym parmezanem. Ale warto zblanszować obrane, zielone szparagi, następnie zawinąć po 2-3 szparagi w szynkę parmeńską, ułożyć je w naczyniu żaroodpornym, skropić oliwą z oliwek i tak przygotowane zapiec. Posypane tuż przed podaniem tartym parmezanem zyskają lepszy smak.

Przepis nadesłała Alicja Ozon


Więcej na
Wybory Kulinarnego Bloga Roku to stworzenie interaktywnej platformy kulinarnej pod auspicjami marki Lurpak.
Akcja skierowana jest do blogerów i pasjonatów dobrego jedzenia, gdzie każdy może zaistnieć, rywalizować i oczywiście dotrzeć ze swoimi przepisami do szerokiej grupy ludzi.
Podsumowaniem akcji będzie wydanie książki kucharskiej z przepisami najlepszych polskich blogów, a nagrodą dla zwycięzcy jest wyjazd do Kopenhagi, gdzie będzie mógł zjeść kolację w restauracji NOMA, która zdobyła tytuł najlepszej restauracji świata.
Serdecznie zapraszamy do głosowania na Kulinarnego Bloga Roku oraz wspólnego gotowania!
Skąd pomysł na AUDYCJĘ?
Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy” – to cytat z dziewiętnastowiecznej „Fizjologii smaku” Anthelme Brillat-Savarina i my ku szczęściu ludzkości będziemy odkrywać nowe smaki i ich nieoczywiste połączenia. Ośmielimy wszystkich nieśmiałych i przekonamy niedowiarków, że gotowanie nie jest trudne i warto wykorzystać wszelkie okazje do kulinarnej kreacji. Zapraszam do słuchania, czytania, przesyłania własnych przepisów, ale przede wszystkim zapraszam do kuchni.

Katarzyna Pruchnicka