Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Ewa Dryhusz 26.05.2011

Szparagi z truskawkowym vinegretem

To danie jest nie tylko smaczne, ale i pięknie wygląda na talerzu.
Szparagi z truskawkowym vinegretemfot.sonicwalker/Flickr

Lista zakupów:

  • 2 pęczki zielonych szparagów
  • 8 truskawek
  • 5 łyżek oliwy
  • 2 łyżki octu winnego
  • sól, pieprz

Truskawki zmiksować z oliwą, octem winnym, solą i pieprzem na jednolity sos. Szparagi gotować w osolonej wrzącej wodzie 5-10min. Szparagi polać sosem - można podawać na ciepło lub na zimno. Smacznego!

Przepis nadesłała Karolina Cegiełkowska

Więcej na
Wybory Kulinarnego Bloga Roku to stworzenie interaktywnej platformy kulinarnej pod auspicjami marki Lurpak.
Akcja skierowana jest do blogerów i pasjonatów dobrego jedzenia, gdzie każdy może zaistnieć, rywalizować i oczywiście dotrzeć ze swoimi przepisami do szerokiej grupy ludzi.
Podsumowaniem akcji będzie wydanie książki kucharskiej z przepisami najlepszych polskich blogów, a nagrodą dla zwycięzcy jest wyjazd do Kopenhagi, gdzie będzie mógł zjeść kolację w restauracji NOMA, która zdobyła tytuł najlepszej restauracji świata.
Serdecznie zapraszamy do głosowania na Kulinarnego Bloga Roku oraz wspólnego gotowania!
Skąd pomysł na AUDYCJĘ?
Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy” – to cytat z dziewiętnastowiecznej „Fizjologii smaku” Anthelme Brillat-Savarina i my ku szczęściu ludzkości będziemy odkrywać nowe smaki i ich nieoczywiste połączenia. Ośmielimy wszystkich nieśmiałych i przekonamy niedowiarków, że gotowanie nie jest trudne i warto wykorzystać wszelkie okazje do kulinarnej kreacji. Zapraszam do słuchania, czytania, przesyłania własnych przepisów, ale przede wszystkim zapraszam do kuchni.

Katarzyna Pruchnicka