Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Ewa Dryhusz 17.06.2011

Truskawkowa Pavlova

Wyśmienita propozycja na letni deser pełen truskawek!
Truskawkowa Pavlovafot. mrtopf/Flickr

Lista zakupów:

  • 6 jajek
  • szklanka cukru pudru
  • łyżka białego octu winnego
  • łyżka maki ziemniaczanej
  • 400 ml śmietanki kremówki
  • truskawki

Białka ubijamy na sztywna pianę. Ciągle mieszając dodajemy cukier, ocet i mąkę ziemniaczaną. Na papier do pieczenia, ułożony na blasze, wykładamy masę z białek tak by powstał okrąg o średnicy tortu. Wstawiamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika, po 7 minutach zmniejszamy temperaturę do 140 stopni i pieczemy jeszcze półtorej godziny. Studzimy w otwartym piekarniku.

Upieczona i ostudzoną bezę kroimy na pół (jak tort) i przekładamy bitą śmietaną z kawałkami truskawek. Jeśli nie uda nam się przekroić bezy, śmietanę i truskawki układamy na wierzchu.

Przed podaniem można wstawić Pavlovą na godzinę do zamrażalnika.


Więcej na
Wybory Kulinarnego Bloga Roku to stworzenie interaktywnej platformy kulinarnej pod auspicjami marki Lurpak.
Akcja skierowana jest do blogerów i pasjonatów dobrego jedzenia, gdzie każdy może zaistnieć, rywalizować i oczywiście dotrzeć ze swoimi przepisami do szerokiej grupy ludzi.
Podsumowaniem akcji będzie wydanie książki kucharskiej z przepisami najlepszych polskich blogów, a nagrodą dla zwycięzcy jest wyjazd do Kopenhagi, gdzie będzie mógł zjeść kolację w restauracji NOMA, która zdobyła tytuł najlepszej restauracji świata.
Serdecznie zapraszamy do głosowania na Kulinarnego Bloga Roku oraz wspólnego gotowania!
Skąd pomysł na AUDYCJĘ?
Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy” – to cytat z dziewiętnastowiecznej „Fizjologii smaku” Anthelme Brillat-Savarina i my ku szczęściu ludzkości będziemy odkrywać nowe smaki i ich nieoczywiste połączenia. Ośmielimy wszystkich nieśmiałych i przekonamy niedowiarków, że gotowanie nie jest trudne i warto wykorzystać wszelkie okazje do kulinarnej kreacji. Zapraszam do słuchania, czytania, przesyłania własnych przepisów, ale przede wszystkim zapraszam do kuchni.

Katarzyna Pruchnicka