Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Ewa Dryhusz 17.06.2011

Sałatka z truskawek i szpinaku z serem kozim

Szybka i smaczna sałatka, a do tego bardzo kolorowa!
Sałatka z truskawek i szpinaku z serem kozimfot. Plat/Flickr

Lista zakupów:

  • truskawki
  • młody, świeży szpinak
  • ser kozi (może być pleśniowa rolada kozia)
  • ocet balsamiczny
  • miód
  • oliwa

Szpinak dokładnie myjemy. Wyrzucamy te największe i najstarsze liście. Truskawki kroimy w ćwiartki i mieszamy ze szpinakowymi liśćmi, układamy na talerzu. 1/3 szklanki octu balsamicznego mieszamy z 2 łyżkami miodu i 4 łyżkami oliwy. Tak przygotowanym sosem polewamy szpinak i truskawki. Na wierzchu układamy pokruszony kozi ser.

Więcej na
Wybory Kulinarnego Bloga Roku to stworzenie interaktywnej platformy kulinarnej pod auspicjami marki Lurpak.
Akcja skierowana jest do blogerów i pasjonatów dobrego jedzenia, gdzie każdy może zaistnieć, rywalizować i oczywiście dotrzeć ze swoimi przepisami do szerokiej grupy ludzi.
Podsumowaniem akcji będzie wydanie książki kucharskiej z przepisami najlepszych polskich blogów, a nagrodą dla zwycięzcy jest wyjazd do Kopenhagi, gdzie będzie mógł zjeść kolację w restauracji NOMA, która zdobyła tytuł najlepszej restauracji świata.
Serdecznie zapraszamy do głosowania na Kulinarnego Bloga Roku oraz wspólnego gotowania!
Skąd pomysł na AUDYCJĘ?
Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy” – to cytat z dziewiętnastowiecznej „Fizjologii smaku” Anthelme Brillat-Savarina i my ku szczęściu ludzkości będziemy odkrywać nowe smaki i ich nieoczywiste połączenia. Ośmielimy wszystkich nieśmiałych i przekonamy niedowiarków, że gotowanie nie jest trudne i warto wykorzystać wszelkie okazje do kulinarnej kreacji. Zapraszam do słuchania, czytania, przesyłania własnych przepisów, ale przede wszystkim zapraszam do kuchni.

Katarzyna Pruchnicka