Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Ewa Dryhusz 27.07.2011

Krewetki w cieście francuskim z mieszanką ziaren

Pyszne danie, które zachwyci każdego smakosza krewetek!
Krewetki w cieście francuskim z mieszanką ziarenKrewetki w cieście francuskim z mieszanką ziarenFot. www.straga.blox.pl

Lista zakupów:

  • ciasto francuskie gotowe 2/3 opakowania
  • krewetki 18 sztuk
  • oliwa 1 łyżka
  • mix ziaren: słonecznika, sezamu, siemienia - 9 łyżeczek
  • sól czosnkowa 1 łyżeczka
  • przyprawa pikantna 1 łyżeczka

Ciasto francuskie pokroić na kwadraty, na każdym kawałku ułożyć po 2 krewetki, symetrycznie do siebie, posypać je solą czosnkową, doprawić przyprawą pikantną, posmarować oliwą, oraz każdy kwadrat obsypać mixem ziaren ze słonecznika, sezamu i siemienia lnianego. Wstawić do nagrzanego piekarnika do 170 stopni z termoobiegiem, piec 15 minut. Wyciągnąć, podawać z sosem sałatkowym.

Pprzepis nadesłała Jolanta Perz-Straga.

Więcej na
Wybory Kulinarnego Bloga Roku to stworzenie interaktywnej platformy kulinarnej pod auspicjami marki Lurpak.
Akcja skierowana jest do blogerów i pasjonatów dobrego jedzenia, gdzie każdy może zaistnieć, rywalizować i oczywiście dotrzeć ze swoimi przepisami do szerokiej grupy ludzi.
Podsumowaniem akcji będzie wydanie książki kucharskiej z przepisami najlepszych polskich blogów, a nagrodą dla zwycięzcy jest wyjazd do Kopenhagi, gdzie będzie mógł zjeść kolację w restauracji NOMA, która zdobyła tytuł najlepszej restauracji świata.
Serdecznie zapraszamy do głosowania na Kulinarnego Bloga Roku oraz wspólnego gotowania!
Skąd pomysł na AUDYCJĘ?
Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy” – to cytat z dziewiętnastowiecznej „Fizjologii smaku” Anthelme Brillat-Savarina i my ku szczęściu ludzkości będziemy odkrywać nowe smaki i ich nieoczywiste połączenia. Ośmielimy wszystkich nieśmiałych i przekonamy niedowiarków, że gotowanie nie jest trudne i warto wykorzystać wszelkie okazje do kulinarnej kreacji. Zapraszam do słuchania, czytania, przesyłania własnych przepisów, ale przede wszystkim zapraszam do kuchni.

Katarzyna Pruchnicka