Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Ewa Dryhusz 27.07.2011

Bułeczki z boczkiem

Te bułeczki z pewnością zdadzą egzamin nie tylko podczas pikniku!
Bułeczki z boczkiemfot. www.grumko.blox.pl

Lista zakupów:

  • 450 - 500 g mąki,
  • 250 g mleka lub wody,
  • 25 g świeżych drożdży,
  • 75 g margaryny,
  • 25 g cukru,
  • 5 g soli,
  • jajko.
  • Farsz: 350 g wędzonego boczku, 50 g cebuli, świeżo mielony pieprz.

Mąkę przesiać do miski. Kilka łyżek mąki odłożyć, do podsypywania w trakcie wyrabiania ciasta. W garnuszku rozpuścić margarynę, wlać do niej mleko, całość podgrzać by była ciepła, ale nie gorąca. Następnie dodać cukier, sól, drożdże, dokładnie wymieszać do rozpuszczenia składników. Dodać rozbełtane jajko i całość przełożyć do miski z mąką. Dokładnie wyrobić ciasto, lekko posypać mąką, przykryć i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Po godzinie ciasto powinno podwoić objętość, wówczas ponakłuwać je np. drewnianym patyczkiem do szaszłyków i odstawić na kolejną godzinę do wyrośnięcia. Następnie podzielić je na 30 - 35 g porcje, zrolować w kulki, ułożyć na posypanej mąką stolnicy i zostawić do wyrośnięcia na 10 - 15 minut.

Przygotować farsz: posiekaną cebulę krótko przesmażyć z boczkiem. Kulki spłaszczyć, na środek nałożyć farsz, złożyć na pół sklejając brzegi. Rolować w dłoniach nadając ciastu kształt półksiężyca. Wyłożyć na blaszce z papierem do pieczenia łączeniem od spodu, by nie otwarły się w trakcie pieczenia. Odstawić na kilka minut do wyrośnięcia. Posmarować roztrzepanym jajkiem i piec na złoty kolor.

Przepis nadesłał Andrzej Grummich.

Więcej na
Wybory Kulinarnego Bloga Roku to stworzenie interaktywnej platformy kulinarnej pod auspicjami marki Lurpak.
Akcja skierowana jest do blogerów i pasjonatów dobrego jedzenia, gdzie każdy może zaistnieć, rywalizować i oczywiście dotrzeć ze swoimi przepisami do szerokiej grupy ludzi.
Podsumowaniem akcji będzie wydanie książki kucharskiej z przepisami najlepszych polskich blogów, a nagrodą dla zwycięzcy jest wyjazd do Kopenhagi, gdzie będzie mógł zjeść kolację w restauracji NOMA, która zdobyła tytuł najlepszej restauracji świata.
Serdecznie zapraszamy do głosowania na Kulinarnego Bloga Roku oraz wspólnego gotowania!
Skąd pomysł na AUDYCJĘ?
Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy” – to cytat z dziewiętnastowiecznej „Fizjologii smaku” Anthelme Brillat-Savarina i my ku szczęściu ludzkości będziemy odkrywać nowe smaki i ich nieoczywiste połączenia. Ośmielimy wszystkich nieśmiałych i przekonamy niedowiarków, że gotowanie nie jest trudne i warto wykorzystać wszelkie okazje do kulinarnej kreacji. Zapraszam do słuchania, czytania, przesyłania własnych przepisów, ale przede wszystkim zapraszam do kuchni.

Katarzyna Pruchnicka