Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Ewa Dryhusz 28.07.2011

Lody czekoladowe

Idealna propozycja na letni deser - samodzielnie przygotowane lody!
Lody truskawkoweLody truskawkoweGlow Images/East News

Lista zakupów:

  • 1/2 l śmietaki kremówki
  • 3 jajka
  • 3/4 szklanki cukru
  • 1 cukier waniliowy
  • 4 łyżeczki czekolady rozpuszczalnej
  • 1/8 szklanki przegotowanej wody

Czekoladę rozpuścić w gorącej wodzie, zostawić do ostygnięcia. Oddzielić białka od żóltek. Białka ubić na sztywno, dodać cukier i cukier waniliowy. Dodać zółtka, ubijać aż powstanie jednolita masa. W osobnym naczyniu ubić śmietanę, połączyć z jajkami. Dużą łyżką dokładnie wymieszać, następnie chwilę ubijać mikserem do powstania jednolitej masy. Połowę otrzymanej masy wlać do pojemnika, w którym lody będą zamrażane. Drugą połwę masy połączyć z rozpuszczoną czekoladą. Przelać do białej masy. Wstawić do zamrażalnika. Czas zamrażania ok. 5 godz. Można również masę waniliową połączyć ze zmiksowanymi owocami (truskawki, jagody), wtedy będą lody owocowe lub dodać bakalie. Zamiast czekolady można w taki sam sposób rozpuścić 2 łyczeczki kawy rozpuszczalnej, jeżeli ktoś woli lody kawowe.

Pprzepis nadesłała Barbara Borówka.

Więcej na
Wybory Kulinarnego Bloga Roku to stworzenie interaktywnej platformy kulinarnej pod auspicjami marki Lurpak.
Akcja skierowana jest do blogerów i pasjonatów dobrego jedzenia, gdzie każdy może zaistnieć, rywalizować i oczywiście dotrzeć ze swoimi przepisami do szerokiej grupy ludzi.
Podsumowaniem akcji będzie wydanie książki kucharskiej z przepisami najlepszych polskich blogów, a nagrodą dla zwycięzcy jest wyjazd do Kopenhagi, gdzie będzie mógł zjeść kolację w restauracji NOMA, która zdobyła tytuł najlepszej restauracji świata.
Serdecznie zapraszamy do głosowania na Kulinarnego Bloga Roku oraz wspólnego gotowania!
Skąd pomysł na AUDYCJĘ?
Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy” – to cytat z dziewiętnastowiecznej „Fizjologii smaku” Anthelme Brillat-Savarina i my ku szczęściu ludzkości będziemy odkrywać nowe smaki i ich nieoczywiste połączenia. Ośmielimy wszystkich nieśmiałych i przekonamy niedowiarków, że gotowanie nie jest trudne i warto wykorzystać wszelkie okazje do kulinarnej kreacji. Zapraszam do słuchania, czytania, przesyłania własnych przepisów, ale przede wszystkim zapraszam do kuchni.

Katarzyna Pruchnicka