Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Ewa Dryhusz 23.09.2011

Placki ziemniaczane z kurkami

Prosty przepis na fantastyczny grzybowy obiad!
Placki ziemniaczane z kurkamiFot. PR

Lista zakupów

  • 4 duże ziemniaki
  • jedno jajko
  • ¾ szklanki mąki
  • garść kurek
  • mały kartonik (250 ml) słodkiej, tłustej śmietany
  • jedna cebula
  • łyżka masła
  • sól, pieprz

Placki ziemniaczane

Placki ziemniaczane smażymy według znanego nam sposobu. Dla tych, którzy nigdy tego nie robili podaję własny: 4 duże ziemniaki ścieramy na drobnej tarce. Dodajemy jedno jajko i mąkę. Masa powinna być na tyle gęsta, aby placki nie rozlewały się po całej patelni. Wykładamy łyżką na rozgrzany olej i smażymy na złoty kolor.

Sos kurkowy

Na patelni rozgrzewamy masło. Wrzucamy poszatkowana w drobna kostkę cebulkę, smażymy chwilę, aż się zeszkli. Dodajemy oczyszczone kurki i smażymy, aż będą miały piękny złoty kolor. Zalewamy śmietanką dusimy i doprawiamy solą i pieprzem. Tak przygotowany sos kurkowy układamy na gorących plackach ziemniaczanych. Pycha!

Więcej na
Wybory Kulinarnego Bloga Roku to stworzenie interaktywnej platformy kulinarnej pod auspicjami marki Lurpak.
Akcja skierowana jest do blogerów i pasjonatów dobrego jedzenia, gdzie każdy może zaistnieć, rywalizować i oczywiście dotrzeć ze swoimi przepisami do szerokiej grupy ludzi.
Podsumowaniem akcji będzie wydanie książki kucharskiej z przepisami najlepszych polskich blogów, a nagrodą dla zwycięzcy jest wyjazd do Kopenhagi, gdzie będzie mógł zjeść kolację w restauracji NOMA, która zdobyła tytuł najlepszej restauracji świata.
Serdecznie zapraszamy do głosowania na Kulinarnego Bloga Roku oraz wspólnego gotowania!
Skąd pomysł na AUDYCJĘ?
Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy” – to cytat z dziewiętnastowiecznej „Fizjologii smaku” Anthelme Brillat-Savarina i my ku szczęściu ludzkości będziemy odkrywać nowe smaki i ich nieoczywiste połączenia. Ośmielimy wszystkich nieśmiałych i przekonamy niedowiarków, że gotowanie nie jest trudne i warto wykorzystać wszelkie okazje do kulinarnej kreacji. Zapraszam do słuchania, czytania, przesyłania własnych przepisów, ale przede wszystkim zapraszam do kuchni.

Katarzyna Pruchnicka