Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Ewa Dryhusz 23.09.2011

Risotto z borowikami

Smaczne i jednocześnie niezbyt skomplikowane danie - propozycja idealna dla prawdziwych smakoszy grzybów!
Bogactwo gatunków ryżuBogactwo gatunków ryżuźr. wikipedia

Lista zakupów:

  • 1 cebula
  • ząbek czosnku
  • 1 szklanka ryżu do risotto
  • 15 dag wędzonej gęsi lub pierś z kurczaka
  • pół szklanki białego wina
  • 2 szklanki bulionu
  • 5 borowików

Na maśle smażymy pokrojoną w kostkę cebulę, aż się zeszkli. W ostatniej chwili dodajemy drobno pokrojony czosnek. Jeżeli będziemy smażyć go za długo, przypali się i będzie gorzki. Dodajemy pokrojoną w kostkę wędzoną gęś.

Po chwili dolewamy białe wino. Dolewamy stopniowo bulion i dusimy, aż ryż będzie miękki. Jeżeli cały płyn odparuje, a ryż nadal będzie twardy możemy dolać trochę wody).

W ostatniej chwili dodajemy pokrojone w plasterki borowiki i po dwóch minutach risotto gotowe.

Więcej na
Wybory Kulinarnego Bloga Roku to stworzenie interaktywnej platformy kulinarnej pod auspicjami marki Lurpak.
Akcja skierowana jest do blogerów i pasjonatów dobrego jedzenia, gdzie każdy może zaistnieć, rywalizować i oczywiście dotrzeć ze swoimi przepisami do szerokiej grupy ludzi.
Podsumowaniem akcji będzie wydanie książki kucharskiej z przepisami najlepszych polskich blogów, a nagrodą dla zwycięzcy jest wyjazd do Kopenhagi, gdzie będzie mógł zjeść kolację w restauracji NOMA, która zdobyła tytuł najlepszej restauracji świata.
Serdecznie zapraszamy do głosowania na Kulinarnego Bloga Roku oraz wspólnego gotowania!
Skąd pomysł na AUDYCJĘ?
Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy” – to cytat z dziewiętnastowiecznej „Fizjologii smaku” Anthelme Brillat-Savarina i my ku szczęściu ludzkości będziemy odkrywać nowe smaki i ich nieoczywiste połączenia. Ośmielimy wszystkich nieśmiałych i przekonamy niedowiarków, że gotowanie nie jest trudne i warto wykorzystać wszelkie okazje do kulinarnej kreacji. Zapraszam do słuchania, czytania, przesyłania własnych przepisów, ale przede wszystkim zapraszam do kuchni.

Katarzyna Pruchnicka