Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Ewa Dryhusz 23.09.2011

Jesienna kanapka z grzybami

Ta kanapka to spolszczona wersja włoskiej bruschetty, czyli podpieczonej kromki chleba lub bułki, na której ułożone są pokrojone w kostkę pomidory z dużą ilością świeżej bazylii. Całość skrapiamy oliwą z oliwek i solimy.
Jesienna kanapka z grzybamifot. SXC

W polskiej wersji dominuje cudny aromat grzybów i gorzko – korzenny rozmaryn. Jogurtowy sos z koziego sera i czosnku dodaje charakteru i idealnie dopełnia całość.

Lista zakupów:

  • pieczywo
  • grzyby
  • rozmaryn
  • sól i pieprz

Sos

  • jogurt naturalny (ilości jogurtu i sera koziego mają być takie, aby powstał dosyć gęsty sos)
  • kozi ser
  • czosnek

Pieczywo, niekoniecznie świeże, opiekamy w tosterze. Na patelni, na maśle podsmażamy pokrojone grzyby. Nie muszą to być borowiki. Podgrzybki lub maślaki również sprawdzą się w tej roli doskonale. Doprawiamy solą, pieprzem i rozmarynem. Na kromkę gorącego chleba wysuwamy z patelni lekko podsmażone grzyby i polewamy je sosem z roztartego w jogurcie koziego sera z odrobiną czosnku.
Pyszna, gorąca, jesienna kanapka.

Więcej na
Wybory Kulinarnego Bloga Roku to stworzenie interaktywnej platformy kulinarnej pod auspicjami marki Lurpak.
Akcja skierowana jest do blogerów i pasjonatów dobrego jedzenia, gdzie każdy może zaistnieć, rywalizować i oczywiście dotrzeć ze swoimi przepisami do szerokiej grupy ludzi.
Podsumowaniem akcji będzie wydanie książki kucharskiej z przepisami najlepszych polskich blogów, a nagrodą dla zwycięzcy jest wyjazd do Kopenhagi, gdzie będzie mógł zjeść kolację w restauracji NOMA, która zdobyła tytuł najlepszej restauracji świata.
Serdecznie zapraszamy do głosowania na Kulinarnego Bloga Roku oraz wspólnego gotowania!
Skąd pomysł na AUDYCJĘ?
Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy” – to cytat z dziewiętnastowiecznej „Fizjologii smaku” Anthelme Brillat-Savarina i my ku szczęściu ludzkości będziemy odkrywać nowe smaki i ich nieoczywiste połączenia. Ośmielimy wszystkich nieśmiałych i przekonamy niedowiarków, że gotowanie nie jest trudne i warto wykorzystać wszelkie okazje do kulinarnej kreacji. Zapraszam do słuchania, czytania, przesyłania własnych przepisów, ale przede wszystkim zapraszam do kuchni.

Katarzyna Pruchnicka