Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Paulina Jakubowska 22.10.2011

Zupa z dyni

Ta zupa może być gwiazdą jesiennego przyjęcia. Smakuje wspaniale, a poza tym sposób jej podania wywoła zachwyt u najbardziej obeznanych z kulinariami gości.
Zupa z dyni

Lista zakupów:
jedna średniej wielkości dynia (nie może być za duża, bo nie zmieści się do piekarnika)
pół długiej bagietki
30 dag żółtego sera
litr bulionu
śmietanka kremówka 250 ml
sól, biały pieprz i gałka muszkatołowa

Dyni odcinamy wierzch z ogonkiem tak, żeby powstała z niego pokrywka naszego dyniowego garnka. Wydrążamy miąższ i kroimy go w kostkę, taką centymetr na centymetr. Również w kostkę kroimy bagietkę. Na tarce trzemy żółty ser.

Kawałki dyni, bagietki i starty ser układamy warstwami w wydrążonej dyni. Zalewamy bulionem i zapiekamy w temperaturze 180 stopni C.

Po dwóch godzinach wyjmujemy dynię z piekarnika i całą jej zawartość miksujemy. Dodajemy śmietanę kremówkę. Doprawiamy solą, białym pieprzem odrobiną cukru i gałki muszkatołowej.

Wazą, w której podajemy zupę jest dynia. Wygląda bardzo efektownie!

Więcej na
Wybory Kulinarnego Bloga Roku to stworzenie interaktywnej platformy kulinarnej pod auspicjami marki Lurpak.
Akcja skierowana jest do blogerów i pasjonatów dobrego jedzenia, gdzie każdy może zaistnieć, rywalizować i oczywiście dotrzeć ze swoimi przepisami do szerokiej grupy ludzi.
Podsumowaniem akcji będzie wydanie książki kucharskiej z przepisami najlepszych polskich blogów, a nagrodą dla zwycięzcy jest wyjazd do Kopenhagi, gdzie będzie mógł zjeść kolację w restauracji NOMA, która zdobyła tytuł najlepszej restauracji świata.
Serdecznie zapraszamy do głosowania na Kulinarnego Bloga Roku oraz wspólnego gotowania!
Skąd pomysł na AUDYCJĘ?
Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy” – to cytat z dziewiętnastowiecznej „Fizjologii smaku” Anthelme Brillat-Savarina i my ku szczęściu ludzkości będziemy odkrywać nowe smaki i ich nieoczywiste połączenia. Ośmielimy wszystkich nieśmiałych i przekonamy niedowiarków, że gotowanie nie jest trudne i warto wykorzystać wszelkie okazje do kulinarnej kreacji. Zapraszam do słuchania, czytania, przesyłania własnych przepisów, ale przede wszystkim zapraszam do kuchni.

Katarzyna Pruchnicka