Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Paulina Jakubowska 24.10.2011

Roladki z grzybami leśnymi

Leśne grzyby są również doskonałym dodatkiem do mięs.
Roladki z grzybami leśnymiGlow Images/East News

Lista zakupów:

  • pierś z kurczaka lub schab wieprzowy
  • leśne grzyby
  • cebula
  • śmietana 30 %
  • pieprz i sól do smaku
  • bułka tarta
  • starty żółty ser
  • jajko

Ubić piersi z kurczaka jak na schaby lub schab wieprzowy też ubić jak schaby. Zrobić farsz: Grzyby ugotować i przemielić w maszynce do mielenia mięsa, dodać zeszkloną cebulę pokrojoną w kostkę, troszkę śmietany 30%, pieprz, sól do smaku i to wszystko tak razem uprażyć, dodać troszkę bułki tartej żeby się dobrze zaciągnął, można dołożyć troszkę żółtego sera startego na sam koniec, on sam się rozpuści jak wymieszamy gorący farsz z serem. Rozbity schab nałożyć tym przygotowanym farszem zwinąć w roladkę, spiąć patyczkiem, obtaczać w jajku potem w bułce tartej i obsmażyć na patelni. Podparować troszkę w garnku, podawać z ziemniakami utłuczonymi i surówką.


Przepis nadesłała Małgorzata Andrzejewska

Więcej na
Wybory Kulinarnego Bloga Roku to stworzenie interaktywnej platformy kulinarnej pod auspicjami marki Lurpak.
Akcja skierowana jest do blogerów i pasjonatów dobrego jedzenia, gdzie każdy może zaistnieć, rywalizować i oczywiście dotrzeć ze swoimi przepisami do szerokiej grupy ludzi.
Podsumowaniem akcji będzie wydanie książki kucharskiej z przepisami najlepszych polskich blogów, a nagrodą dla zwycięzcy jest wyjazd do Kopenhagi, gdzie będzie mógł zjeść kolację w restauracji NOMA, która zdobyła tytuł najlepszej restauracji świata.
Serdecznie zapraszamy do głosowania na Kulinarnego Bloga Roku oraz wspólnego gotowania!
Skąd pomysł na AUDYCJĘ?
Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy” – to cytat z dziewiętnastowiecznej „Fizjologii smaku” Anthelme Brillat-Savarina i my ku szczęściu ludzkości będziemy odkrywać nowe smaki i ich nieoczywiste połączenia. Ośmielimy wszystkich nieśmiałych i przekonamy niedowiarków, że gotowanie nie jest trudne i warto wykorzystać wszelkie okazje do kulinarnej kreacji. Zapraszam do słuchania, czytania, przesyłania własnych przepisów, ale przede wszystkim zapraszam do kuchni.

Katarzyna Pruchnicka