Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Paulina Jakubowska 26.10.2011

Kompot z dyni

Dynia to nie tylko ciasta i zupy. Dynia to też kompoty!
Kompot z dyniGlow Images/East News

Lista zakupów: (na 3 słoiki)

  • 2 kg dyni
  • 4 łyżki octu
  • 4 łyżki cukru
  • 1 ( czubata) łyżka goździków
  • przefiltrowana woda

Dynię kroimy na mniejsze kawałki i kroimy w kwadraciki. Wkładamy do garnka i zalewamy najlepiej przefiltrowaną wodą trochę ponad poziom dyni. Dodajemy ocet, cukier i wsypujemy goździki i jedynie lekko zagotowujemy. Przekładamy do słoików (lepiej usunąć goździki, aby ich smak nie był zbyt intensywny), zakręcamy i pasteryzujemy około 10 minut i gotowe :)

Przepis nadesłała Jolanta Bałachowska

Więcej na
Wybory Kulinarnego Bloga Roku to stworzenie interaktywnej platformy kulinarnej pod auspicjami marki Lurpak.
Akcja skierowana jest do blogerów i pasjonatów dobrego jedzenia, gdzie każdy może zaistnieć, rywalizować i oczywiście dotrzeć ze swoimi przepisami do szerokiej grupy ludzi.
Podsumowaniem akcji będzie wydanie książki kucharskiej z przepisami najlepszych polskich blogów, a nagrodą dla zwycięzcy jest wyjazd do Kopenhagi, gdzie będzie mógł zjeść kolację w restauracji NOMA, która zdobyła tytuł najlepszej restauracji świata.
Serdecznie zapraszamy do głosowania na Kulinarnego Bloga Roku oraz wspólnego gotowania!
Skąd pomysł na AUDYCJĘ?
Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy” – to cytat z dziewiętnastowiecznej „Fizjologii smaku” Anthelme Brillat-Savarina i my ku szczęściu ludzkości będziemy odkrywać nowe smaki i ich nieoczywiste połączenia. Ośmielimy wszystkich nieśmiałych i przekonamy niedowiarków, że gotowanie nie jest trudne i warto wykorzystać wszelkie okazje do kulinarnej kreacji. Zapraszam do słuchania, czytania, przesyłania własnych przepisów, ale przede wszystkim zapraszam do kuchni.

Katarzyna Pruchnicka