Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Paulina Jakubowska 27.10.2011

Dynia w sosie orzechowo- miodowym

Bardzo smaczny deser z kuchni gruzińskiej.
Dynia w sosie orzechowo- miodowymGlow Images/East News

Lista zakupów (na 6 porcji):

500g dyni

1/2 szklanki orzechów włoskich

3-4 łyżki miodu

1łyżka cukru

Dynię obrać ze skóry, pokroić w drobną kostkę, włożyć do rondla, zalać 3/4 szklanki wody i ugotować. Orzechy włoskie zmielić. Cukier i miód rozpuścić w 3/4 szklanki gorącej wody, zagotować i zdjąć z ognia. Do tak przygotowanego syropu wsypać zmielone orzechy utrzeć masę. Ugotowaną dynię zalać gorącym syropem i odstawić na 2-3 godziny. Dynię wyłożyć na talerzyki deserowe, przybrać listka mięty i podawać.


Przepis nadesłała Anita


tagi: desery
Więcej na
Wybory Kulinarnego Bloga Roku to stworzenie interaktywnej platformy kulinarnej pod auspicjami marki Lurpak.
Akcja skierowana jest do blogerów i pasjonatów dobrego jedzenia, gdzie każdy może zaistnieć, rywalizować i oczywiście dotrzeć ze swoimi przepisami do szerokiej grupy ludzi.
Podsumowaniem akcji będzie wydanie książki kucharskiej z przepisami najlepszych polskich blogów, a nagrodą dla zwycięzcy jest wyjazd do Kopenhagi, gdzie będzie mógł zjeść kolację w restauracji NOMA, która zdobyła tytuł najlepszej restauracji świata.
Serdecznie zapraszamy do głosowania na Kulinarnego Bloga Roku oraz wspólnego gotowania!
Skąd pomysł na AUDYCJĘ?
Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy” – to cytat z dziewiętnastowiecznej „Fizjologii smaku” Anthelme Brillat-Savarina i my ku szczęściu ludzkości będziemy odkrywać nowe smaki i ich nieoczywiste połączenia. Ośmielimy wszystkich nieśmiałych i przekonamy niedowiarków, że gotowanie nie jest trudne i warto wykorzystać wszelkie okazje do kulinarnej kreacji. Zapraszam do słuchania, czytania, przesyłania własnych przepisów, ale przede wszystkim zapraszam do kuchni.

Katarzyna Pruchnicka