Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Paulina Jakubowska 27.10.2011

Dynia nadziewana i pieczona w całości

Obowiązkowe jesienne danie.
Dynia nadziewana i pieczona w całości

Lista zakupów:

  • 2 cebule
  • 4 ząbki czosnku
  • 200 ml śmietany 18%
  • 25 dkg boczku wędzonego
  • miąższ z dyni
  • 1 ser camembert
  • 3 plasterki żółtego sera
  • sól, pieprz
  • olej


Dyni odkroić górę czyli zdjąć czapeczkę, środek wydrążyć, pestki oddzielić . Miąższ zostawić i pokroić w miarę drobno. Boczek pokroić w kosteczkę i usmażyć na brązowo na patelni z łyżką oleju. Dodać pokrojoną cebulę oraz przeciśnięte 2 ząbki czosnku. Wszystko porządnie przesmażyć, dodać dynię i podsmażyć wszystko razem, doprawić do smaku. Śmietanę wymieszać z pozostałym czosnkiem. Camemberta pokroić w plastry.

A teraz bierzemy naszą wydrążoną dynię i wkładamy do niej pierwszą warstwę czyli boczek z dynią, druga warstwa to 2 plasterki sera camembert, a trzecia to 2 łyżki śmietany z czosnkiem, tak do końca warstwami wypełniamy dynię. Na samą górę ja dałam porwane plasterki sera żółtego, śmietanę z czosnkiem i pół łyżki dobrej oliwy z oliwek oraz świeżo zmielony pieprz.

Dynię przykryłam czapeczką i włożyłam do zimnego piekarnika w formie, włączyłam piekarnik na 200 C i piekłam dynię do miękkości. Do piekarnika włożyłam też miseczkę z wodą, co nadało miękkości całej dyni.

Dynia piekła się około godziny. Po tym czasie wyjęłam ją z piekarnika i zostawiłam na 10 minut do ostudzenia.

Przepis i zdjęcie nadesłała: Ulla Pałka


Więcej na
Wybory Kulinarnego Bloga Roku to stworzenie interaktywnej platformy kulinarnej pod auspicjami marki Lurpak.
Akcja skierowana jest do blogerów i pasjonatów dobrego jedzenia, gdzie każdy może zaistnieć, rywalizować i oczywiście dotrzeć ze swoimi przepisami do szerokiej grupy ludzi.
Podsumowaniem akcji będzie wydanie książki kucharskiej z przepisami najlepszych polskich blogów, a nagrodą dla zwycięzcy jest wyjazd do Kopenhagi, gdzie będzie mógł zjeść kolację w restauracji NOMA, która zdobyła tytuł najlepszej restauracji świata.
Serdecznie zapraszamy do głosowania na Kulinarnego Bloga Roku oraz wspólnego gotowania!
Skąd pomysł na AUDYCJĘ?
Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy” – to cytat z dziewiętnastowiecznej „Fizjologii smaku” Anthelme Brillat-Savarina i my ku szczęściu ludzkości będziemy odkrywać nowe smaki i ich nieoczywiste połączenia. Ośmielimy wszystkich nieśmiałych i przekonamy niedowiarków, że gotowanie nie jest trudne i warto wykorzystać wszelkie okazje do kulinarnej kreacji. Zapraszam do słuchania, czytania, przesyłania własnych przepisów, ale przede wszystkim zapraszam do kuchni.

Katarzyna Pruchnicka