Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Paulina Jakubowska 24.11.2011

Śródziemnomorskie paczuszki z kurczakiem

Najlepiej podawać je z młodymi ziemniakami lub makaronem orzo.
Śródziemnomorskie paczuszki z kurczakiemGlow Images/East News

Lista zakupów

  • 4 pojedyncze piersi kurczaka
  • gruba sól i pieprz
  • 1 puszka (ok. 40 dag) pomidorów pokrojonych w kostkę i odsączonych
  • 4 karczochy poćwiartowane(moga być z puszki)
  • 12 oliwek Kalamata, pokrojone na połówki, wypestkowane
  • 4 łyżeczki kaparów
  • 1/2 szklanki (ok.60 g) rozdrobnionego sera feta
  • 1/2 łyżeczki przyprawy włoskiej(lub oregano)
  • 1 łyżka oliwy z oliwek

Przygotowanie

Rozgrzać piekarnik do 190 st.C. Przygotować 4 trzydzieto centymetrowe kwadraty pergaminu lub grubej folii aluminiowej. Położyć piersi kurczaka na połowę każdego kwadratu, zostawiając kilka centymetrów od brzegu. Doprawić sola i pieprzem. Na każdej piersi ułożyć podzielone po równo pomidory, karczochy, oliwki, kapary i fetę. Posypac przyprawa włoską i polać oliwą. Drugą połówkę papieru założyć na kurczaka i zacisnąć krawędzie aby były szczelne. Piec ok.20-25 min aż mieso bedzie miekkie. Gotowane młode ziemniaki lub makaron orzo z niewielką ilością masła jest świetnym dodatkiem do tego pikantnego dania z kurczaka.

Przepis nadesłała Agnieszka Cieklińska

Więcej na
Wybory Kulinarnego Bloga Roku to stworzenie interaktywnej platformy kulinarnej pod auspicjami marki Lurpak.
Akcja skierowana jest do blogerów i pasjonatów dobrego jedzenia, gdzie każdy może zaistnieć, rywalizować i oczywiście dotrzeć ze swoimi przepisami do szerokiej grupy ludzi.
Podsumowaniem akcji będzie wydanie książki kucharskiej z przepisami najlepszych polskich blogów, a nagrodą dla zwycięzcy jest wyjazd do Kopenhagi, gdzie będzie mógł zjeść kolację w restauracji NOMA, która zdobyła tytuł najlepszej restauracji świata.
Serdecznie zapraszamy do głosowania na Kulinarnego Bloga Roku oraz wspólnego gotowania!
Skąd pomysł na AUDYCJĘ?
Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy” – to cytat z dziewiętnastowiecznej „Fizjologii smaku” Anthelme Brillat-Savarina i my ku szczęściu ludzkości będziemy odkrywać nowe smaki i ich nieoczywiste połączenia. Ośmielimy wszystkich nieśmiałych i przekonamy niedowiarków, że gotowanie nie jest trudne i warto wykorzystać wszelkie okazje do kulinarnej kreacji. Zapraszam do słuchania, czytania, przesyłania własnych przepisów, ale przede wszystkim zapraszam do kuchni.

Katarzyna Pruchnicka