Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Paulina Jakubowska 14.12.2011

Wigilijne gołąbki z kaszy gryczanej - zwycięski przepis

Podajemy je – podgrzewane na patelni w oleju rzepakowym tłoczonym na zimno. Są bardzo smaczne – postne – WIGILIJNE.
Wigilijne gołąbki z kaszy gryczanej - zwycięski przepisźr. Wikipedia

Lista zakupów:

  • 1 kg kaszy gryczanej
  • kilkanaście grzybków (podgrzybków)
  • 1 główka kapusty
  • sól, pieprz, majeranek, papryka

Grzyby moczymy na noc – gotujemy w tej samej wodzie. Studzimy, kroimy drobno. Kaszę wsypujemy do sporej miski, dodajemy pokrojone grzyby, przyprawy. Kaszę zaparzamy wrzątkiem /zagotowujemy wodę/ - wlewamy taką ilość gorącego wrzątku, aby cała kasza była pokryta wodą – mieszamy i ewentualnie dolewamy wody – bo kasza wchłonie tę wodę. Tak zaparzoną kaszę zostawiamy na około 1 godz. – kasza podwoi swoją objętość.

Obgotowujemy kapustę – liście zdejmujemy, obcinamy nerwy (grubszą część liścia)
Nakładamy kaszę na liście kapusty – ciasno zawijamy, układamy w garnek (na spód garnka można położyć mniejsze liście – aby się nie przypalily gołąbki).

Zalewamy gołąbki w 1 części wodą i 2 części kwasem z kapusty kiszonej i gotujemy na wolnym ogniu 2-3 godz. Kwas z kiszonej kapusty nada twardość listkom kapusty i gołąbkom cudowny smak. Podajemy je – podgrzewane na patelni w oleju rzepakowym tłoczonym na zimno. Są bardzo smaczne – postne – WIGILIJNE.
Zawsze – jako dzieci – zajadałyśmy się nimi. Potem robila je moja Mama. Teraz ja – już od lat – robię je dla swojej Rodziny. Są pyszne!!!! POLECAM

Smakują jeszcze wyśmienicie po Świętach – można je zamrozić.
Przepis nadesłała: Krystyna Kropornicka

Więcej na
Wybory Kulinarnego Bloga Roku to stworzenie interaktywnej platformy kulinarnej pod auspicjami marki Lurpak.
Akcja skierowana jest do blogerów i pasjonatów dobrego jedzenia, gdzie każdy może zaistnieć, rywalizować i oczywiście dotrzeć ze swoimi przepisami do szerokiej grupy ludzi.
Podsumowaniem akcji będzie wydanie książki kucharskiej z przepisami najlepszych polskich blogów, a nagrodą dla zwycięzcy jest wyjazd do Kopenhagi, gdzie będzie mógł zjeść kolację w restauracji NOMA, która zdobyła tytuł najlepszej restauracji świata.
Serdecznie zapraszamy do głosowania na Kulinarnego Bloga Roku oraz wspólnego gotowania!
Skąd pomysł na AUDYCJĘ?
Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy” – to cytat z dziewiętnastowiecznej „Fizjologii smaku” Anthelme Brillat-Savarina i my ku szczęściu ludzkości będziemy odkrywać nowe smaki i ich nieoczywiste połączenia. Ośmielimy wszystkich nieśmiałych i przekonamy niedowiarków, że gotowanie nie jest trudne i warto wykorzystać wszelkie okazje do kulinarnej kreacji. Zapraszam do słuchania, czytania, przesyłania własnych przepisów, ale przede wszystkim zapraszam do kuchni.

Katarzyna Pruchnicka