Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Paulina Jakubowska 14.12.2011

Barszcz grzybowy

Myślę, że przepis ten wart jest podzielenia się nim, bo jeśli nie wiadomo co wybrać: czy barszcz czerwony, czy zupę grzybową - to może być rozwiązanie tego dylematu
Barszcz grzybowyźr. Wikipedia/Albertyanks Albert Jankowski

Lista zakupów:

  • butelka (szklana) żurku
  • 20 dkg suszonych grzybów leśnych (najlepiej podgrzybków i prawdziwków, ale mogą być wszystkie;-)
  • 4 l wody
  • włoszczyzna
  • łyżka śmietany 18%
  • sól do smaku/pieprz - ewentualnie
  • szczypta kwasku cytrynowego


Gotujemy wywar z włoszczyzny; gotujemy wywar z grzybów; do wywaru z włoszczyzny dodajemy żur, następnie dodajemy ugotowany wcześniej wywar z suszonych grzybów (które wykorzystujemy oczywiście do farszu do pierogów), doprawiamy solą i szczyptą kwasku (generalnie smak ma być słodko - winny, ale konkretny;-) i ewentualnie pieprzu, na koniec dodajemy śmietanę uważając.

Gotowy barszcz podajemy z pierogami z kapustą i grzybami/lub uszkami z kapustą i grzybami (zalewamy je tym barszczem).

Uczta dla podniebienia gwarantowana!!!

Przepis nadesłała Hania z Gdańska


Więcej na
Wybory Kulinarnego Bloga Roku to stworzenie interaktywnej platformy kulinarnej pod auspicjami marki Lurpak.
Akcja skierowana jest do blogerów i pasjonatów dobrego jedzenia, gdzie każdy może zaistnieć, rywalizować i oczywiście dotrzeć ze swoimi przepisami do szerokiej grupy ludzi.
Podsumowaniem akcji będzie wydanie książki kucharskiej z przepisami najlepszych polskich blogów, a nagrodą dla zwycięzcy jest wyjazd do Kopenhagi, gdzie będzie mógł zjeść kolację w restauracji NOMA, która zdobyła tytuł najlepszej restauracji świata.
Serdecznie zapraszamy do głosowania na Kulinarnego Bloga Roku oraz wspólnego gotowania!
Skąd pomysł na AUDYCJĘ?
Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy” – to cytat z dziewiętnastowiecznej „Fizjologii smaku” Anthelme Brillat-Savarina i my ku szczęściu ludzkości będziemy odkrywać nowe smaki i ich nieoczywiste połączenia. Ośmielimy wszystkich nieśmiałych i przekonamy niedowiarków, że gotowanie nie jest trudne i warto wykorzystać wszelkie okazje do kulinarnej kreacji. Zapraszam do słuchania, czytania, przesyłania własnych przepisów, ale przede wszystkim zapraszam do kuchni.

Katarzyna Pruchnicka