Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Paulina Jakubowska 15.12.2011

Pierogi z suszonymi śliwkami

Takie pierogi to jeden z tradycyjnych deserów Wigilijnych w moim rodzinnym domu.
Pierogi z suszonymi śliwkamihttp://www.kulinarnyblogroku.pl/przepisy/pokaz/?id=512

Pochodzę z Pogórza i bez nich nie wyobrażam sobie świąt. Dla mnie to smak domu i tradycji tak jak kapusta z grzybami czy żurek owsiany.

Lista zakupów:

ciasto

  • mąka pszenna 400 g
  • żółtka 2
  • ciepłe mleko ile zabierze
  • masło 1\2 łyżki


farsz

  • suszone, najlepiej wędzone śliwki 400 g
  • masło łyżka
  • cynamon szczypta

Jeśli korzystam z prawdziwych wędzonych śliwek to przynajmniej 12 h wcześniej moczę je w małej ilości przegotowanej wody. Zagniatam dosyć luźne, dające wałkować się ciasto i dobrze je wyrabiam. Potem ciasto sobie odpoczywa, a ja w małym rondelku gotuję partiami śliwki w wodzie, w której się moczyły. Jeśli nie mam śliwek wędzonych - tylko miękkie tzw. kalifornijskie nie namaczam. Ugotowane, odsączam na papierowym ręczniku. A wody nie wylewam tylko gotuję ją do gęstości syropu. Dodaję do niego łyżkę masła i szczyptę cynamonu. Jeśli uważam, że potrzeba odrobinę dosładzam - ale to kwestia smaku:) W dużym garnku gotuję wodę na pierogi. Ciasto wałkuję bardzo cienko i szklanką wycinam koła. Do każdego wkładam śliwkę i zlepiam. Do osolonego wrzątku wkładam łyżką masła i wrzucam pierogi. Gotuję je ok. 4 minut. Wykładam na talerz - gdzie dzięki masłu w wodzie z gotowania nie zlepiają się. Na talerzach polewam pierogi syropem. Danie świetne też na zimno. Pierogi znikają w niewytłumaczalny sposób.:) Uwaga!!! nie można ich nigdy zrobić za dużo bo zawsze wychodzi za mało:).


Przepis nadesłała: Agnieszka

Więcej na
Wybory Kulinarnego Bloga Roku to stworzenie interaktywnej platformy kulinarnej pod auspicjami marki Lurpak.
Akcja skierowana jest do blogerów i pasjonatów dobrego jedzenia, gdzie każdy może zaistnieć, rywalizować i oczywiście dotrzeć ze swoimi przepisami do szerokiej grupy ludzi.
Podsumowaniem akcji będzie wydanie książki kucharskiej z przepisami najlepszych polskich blogów, a nagrodą dla zwycięzcy jest wyjazd do Kopenhagi, gdzie będzie mógł zjeść kolację w restauracji NOMA, która zdobyła tytuł najlepszej restauracji świata.
Serdecznie zapraszamy do głosowania na Kulinarnego Bloga Roku oraz wspólnego gotowania!
Skąd pomysł na AUDYCJĘ?
Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy” – to cytat z dziewiętnastowiecznej „Fizjologii smaku” Anthelme Brillat-Savarina i my ku szczęściu ludzkości będziemy odkrywać nowe smaki i ich nieoczywiste połączenia. Ośmielimy wszystkich nieśmiałych i przekonamy niedowiarków, że gotowanie nie jest trudne i warto wykorzystać wszelkie okazje do kulinarnej kreacji. Zapraszam do słuchania, czytania, przesyłania własnych przepisów, ale przede wszystkim zapraszam do kuchni.

Katarzyna Pruchnicka