Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Paulina Jakubowska 15.12.2011

Pieczone śledzie

Jest to pochodzące podobno z kuchni żydowskiej pyszne, proste danie i zupełnie nowy spóśb na polskie śledzie...
Pieczone śledzieGlow Images/East News

Lista zakupów:

  • Cztery wymoczone płaty śledziowe
  • 2 średnie cebule
  • 4 łyżki masła
  • 1/2 szklanki mleka
  • pieprz

Połowę masła roztapiamy powoli i wlewamy do blaszki, na maśle układamy płaty śledziowe umoczone w mleku i obtoczone w mące. Na śledziach kładziemy cebulę i posypujemy ją wiórkami z masła oraz polewamy pozostałym mlekiem. Całość zapiekmay około 30-40 minut w temperaturze 190 - 200 stopni. Jest to pochodzące podobno z kuchni żydowskiej pyszne, proste danie i zupełnie nowy spóśb na polskie śledzie...


Przepis nadesłał Tomasz z Lublina

Więcej na
Wybory Kulinarnego Bloga Roku to stworzenie interaktywnej platformy kulinarnej pod auspicjami marki Lurpak.
Akcja skierowana jest do blogerów i pasjonatów dobrego jedzenia, gdzie każdy może zaistnieć, rywalizować i oczywiście dotrzeć ze swoimi przepisami do szerokiej grupy ludzi.
Podsumowaniem akcji będzie wydanie książki kucharskiej z przepisami najlepszych polskich blogów, a nagrodą dla zwycięzcy jest wyjazd do Kopenhagi, gdzie będzie mógł zjeść kolację w restauracji NOMA, która zdobyła tytuł najlepszej restauracji świata.
Serdecznie zapraszamy do głosowania na Kulinarnego Bloga Roku oraz wspólnego gotowania!
Skąd pomysł na AUDYCJĘ?
Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy” – to cytat z dziewiętnastowiecznej „Fizjologii smaku” Anthelme Brillat-Savarina i my ku szczęściu ludzkości będziemy odkrywać nowe smaki i ich nieoczywiste połączenia. Ośmielimy wszystkich nieśmiałych i przekonamy niedowiarków, że gotowanie nie jest trudne i warto wykorzystać wszelkie okazje do kulinarnej kreacji. Zapraszam do słuchania, czytania, przesyłania własnych przepisów, ale przede wszystkim zapraszam do kuchni.

Katarzyna Pruchnicka