Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Kamila Kolanowska 19.05.2011

Szparagi – na zdrowie!

Szparagi są pierwszymi gruntowymi warzywami. Dzięki nim wiemy, że wiosna jest w pełni i już niedługo na naszych stołach zagoszczą kolejne bogate w witaminy przysmaki.
Szparagi  na zdrowiefot. Trent Strohm, Flickr

Szparagi najlepiej zjadać od razu. W ostateczności przechowujemy je do 2 dni w lodówce, zawinięte w wilgotną ściereczkę. Są wyjątkowo lekkostrawne i niskokaloryczne. 10 dag szparagów to tylko 15 – 25 kalorii.

Szparagi są zdrowe, bardzo zdrowe! Tuż pod ich skórką znajduje się wiele składników odżywczych. Zawierają witaminy A, C, E, B1, B2, ponadto sód, potas, magnez i wapń.

Szparagi nie potrzebują długiego gotowania, więc większość cennych witamin nie zostanie w wodzie, a wyląduje na naszym talerzu. Przyszłe mamy zainteresuje na pewno fakt, że te warzywa są szczególnie bogate w kwas foliowy tak ważny dla kobiet w ciąży.

Działają oczyszczająco na cały organizm i przyspieszają procesy przemiany materii. Są zatem idealne dla osób, które postanowiły przed latem pozbyć się zbędnych kilogramów.

Jak by tego było mało, dawniej te warzywa cenione były jako "środek kojący nerwy".

Ale najważniejsze, że szparagi po prostu są bardzo smaczne.

Więcej na
Wybory Kulinarnego Bloga Roku to stworzenie interaktywnej platformy kulinarnej pod auspicjami marki Lurpak.
Akcja skierowana jest do blogerów i pasjonatów dobrego jedzenia, gdzie każdy może zaistnieć, rywalizować i oczywiście dotrzeć ze swoimi przepisami do szerokiej grupy ludzi.
Podsumowaniem akcji będzie wydanie książki kucharskiej z przepisami najlepszych polskich blogów, a nagrodą dla zwycięzcy jest wyjazd do Kopenhagi, gdzie będzie mógł zjeść kolację w restauracji NOMA, która zdobyła tytuł najlepszej restauracji świata.
Serdecznie zapraszamy do głosowania na Kulinarnego Bloga Roku oraz wspólnego gotowania!
Skąd pomysł na AUDYCJĘ?
Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy” – to cytat z dziewiętnastowiecznej „Fizjologii smaku” Anthelme Brillat-Savarina i my ku szczęściu ludzkości będziemy odkrywać nowe smaki i ich nieoczywiste połączenia. Ośmielimy wszystkich nieśmiałych i przekonamy niedowiarków, że gotowanie nie jest trudne i warto wykorzystać wszelkie okazje do kulinarnej kreacji. Zapraszam do słuchania, czytania, przesyłania własnych przepisów, ale przede wszystkim zapraszam do kuchni.

Katarzyna Pruchnicka