Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Ewa Dryhusz 17.06.2011

Truskawki – najsmaczniejsze witaminy na świecie

Truskawka – ten mały popularny owoc nie tylko świetnie smakuje, jest również bardzo zdrowy. Nasz organizm na pewno będzie nam wdzięczny za odrobinę truskawkowego szaleństwa.
Truskawki  najsmaczniejsze witaminy na świeciefot. tamburix/Flickr

Zacznijmy od tego, że truskawki są niskokaloryczne, co oznacza, że ich jedzenie jest jedną z niewielu przyjemności podniebienia, które nie wpływają źle na naszą figurę. Dzięki zawartości dużej ilości soli mineralnych te owoce poprawiają przemianę materii. W sezonie dobrze jest na jeden z posiłków jeść po prostu truskawki.

Truskawki mają więcej witaminy C niż kojarzona z nią cytryna czy grejpfrut. Ponadto zawierają witaminę A, B1, B2 i PP. Wapń i fosfor zawarty w truskawkach wzmocni kości, zęby i poprawi pracę mięśni. Truskawkowa dieta sprawi, że będziemy mogli odstawić w kąt wszystkie dodatkowe witaminy.

Te delikatne owoce zawierają również żelazo i kwas foliowy. Dzięki czemu ochronią nasz organizm przed anemią, poprawią wygląd skóry i włosów. Dlatego szczególnie kobiety powinny zajadać się truskawkami.

Nie sposób zapomnieć o domowych, truskawkowych maseczkach (tylko dla osób nieuczulonych na te owoce). I tak na przykład te z dodatkiem oliwy rozświetlą naszą cerę. Ale najważniejsze, że te wszystkie wspaniałe witaminy i mikroelementy są zawarte w tak pysznym owocu.

Więcej na
Wybory Kulinarnego Bloga Roku to stworzenie interaktywnej platformy kulinarnej pod auspicjami marki Lurpak.
Akcja skierowana jest do blogerów i pasjonatów dobrego jedzenia, gdzie każdy może zaistnieć, rywalizować i oczywiście dotrzeć ze swoimi przepisami do szerokiej grupy ludzi.
Podsumowaniem akcji będzie wydanie książki kucharskiej z przepisami najlepszych polskich blogów, a nagrodą dla zwycięzcy jest wyjazd do Kopenhagi, gdzie będzie mógł zjeść kolację w restauracji NOMA, która zdobyła tytuł najlepszej restauracji świata.
Serdecznie zapraszamy do głosowania na Kulinarnego Bloga Roku oraz wspólnego gotowania!
Skąd pomysł na AUDYCJĘ?
Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy” – to cytat z dziewiętnastowiecznej „Fizjologii smaku” Anthelme Brillat-Savarina i my ku szczęściu ludzkości będziemy odkrywać nowe smaki i ich nieoczywiste połączenia. Ośmielimy wszystkich nieśmiałych i przekonamy niedowiarków, że gotowanie nie jest trudne i warto wykorzystać wszelkie okazje do kulinarnej kreacji. Zapraszam do słuchania, czytania, przesyłania własnych przepisów, ale przede wszystkim zapraszam do kuchni.

Katarzyna Pruchnicka