Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Ewa Dryhusz 23.09.2011

Grzybowe smaki

Suszone, marynowane, smażone, traktowane jako przyprawa poprawiająca smak barszczu czy cudowny farsz do pierogów – grzyby w polskiej kuchni zajmują z pewnością honorowe miejsce.
Grzybowe smakiGlow Images

Można powiedzieć, że jesteśmy pod tym względem wyjątkiem, bo choćby w Skandynawii nikt nie przyniesie z lasu najpiękniejszego nawet prawdziwka. A jesienny spacer po polskim lesie może być tym bardziej przyjemny, jeśli wrócimy z niego nie tylko wypoczęci i dotlenieni, ale również z koszem wypełnionym dorodnymi grzybami.

Warto wykorzystać piękną wrześniowa pogodę i wybrać się na grzybobranie. Jeśli okaże się, że jako początkujący grzybiarze, znajdziemy jedynie kilka maślaków to korzyścią będzie czas spędzony za miastem. Nadmiaru leśnych plonów również nie powinniśmy się obawiać.

Borowiki warto ususzyć. Przydadzą się do dań wigilijnych. Jeśli mamy ochotę można je też zamarynować.

Kurki można oczyścić (najlepiej moczyć je chwilę w ciepłej osolonej wodzie) i zamrozić. Gdy tylko przyjdzie nam ochota na tartę z kurkami lub makaron z kurkowym sosem będziemy do tego przygotowani. Jeśli nie zebraliśmy ich na tyle dużo, żeby ich zjedzenie odkładać na później, należy koniecznie na śniadanie zjeść jajecznicę z kurkami. Wystarczy je podsmażyć chwilę na maśle z pokrojoną w drobną kostkę szalotką i wbić na nie jaja. Takie śniadanie dostarczy nam energii aż do popołudnia!

Gąski świetnie wypadną zamknięte w słoikach w octowej marynacie z dodatkiem ziela angielskiego, ziaren pieprzu i kolendry oraz liści laurowych. Maślaki będą cudownym dodatkiem do mięsa, a uduszone z cebulą, doprawione pieprzem warto zjeść tuż po grzybobraniu z kromką razowego chleba.

A jeśli nasze grzybobranie nie było na tyle owocne i nie możemy każdego gatunku potraktować osobno, wrzućmy je wszystkie do zupy. Wystarczy pokrojone grzyby udusić z cebulą i odrobina czosnku, a następnie połączyć z bulionem. Można dodać ziemniaki lub makaron i zabielić śmietaną. Do takiej grzybowej świetnie pasuje natka pietruszki.

A gdyby komuś z Państwa zabrakło pomysłu, polecam grzybowe risotto, omlet z grzybami, rożki z ciasta francuskiego z grzybowym farszem, makaron z sosem z grzybów duszonych w białym winie, kaszę gryczaną z maślakowym sosem czy krokiety z kapustą i grzybami. Grzyby to cudowna kulinarna inspiracja.

Więcej na
Wybory Kulinarnego Bloga Roku to stworzenie interaktywnej platformy kulinarnej pod auspicjami marki Lurpak.
Akcja skierowana jest do blogerów i pasjonatów dobrego jedzenia, gdzie każdy może zaistnieć, rywalizować i oczywiście dotrzeć ze swoimi przepisami do szerokiej grupy ludzi.
Podsumowaniem akcji będzie wydanie książki kucharskiej z przepisami najlepszych polskich blogów, a nagrodą dla zwycięzcy jest wyjazd do Kopenhagi, gdzie będzie mógł zjeść kolację w restauracji NOMA, która zdobyła tytuł najlepszej restauracji świata.
Serdecznie zapraszamy do głosowania na Kulinarnego Bloga Roku oraz wspólnego gotowania!
Skąd pomysł na AUDYCJĘ?
Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy” – to cytat z dziewiętnastowiecznej „Fizjologii smaku” Anthelme Brillat-Savarina i my ku szczęściu ludzkości będziemy odkrywać nowe smaki i ich nieoczywiste połączenia. Ośmielimy wszystkich nieśmiałych i przekonamy niedowiarków, że gotowanie nie jest trudne i warto wykorzystać wszelkie okazje do kulinarnej kreacji. Zapraszam do słuchania, czytania, przesyłania własnych przepisów, ale przede wszystkim zapraszam do kuchni.

Katarzyna Pruchnicka