Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Paulina Jakubowska 22.10.2011

Dynia jest zdrowa

Nie do końca doceniana w Polsce jest bardzo popularnym warzywem w Indiach, Meksyku i wielu krajach Europy. Nieodłącznie kojarzy się z amerykańskim Halloween.
Dynia jest zdrowa

Jej krewniakami są ogórek, arbuz i melon. Jest gruba i pękata. Rekordzistki potrafią warzyć nawet kilkaset kilogramów. Najczęściej intensywnie pomarańczowa, ale niektóre gatunki mają barwę od ciemnoczerwonej przez żółta po szarobrązową. Dynia jest wymarzoną ozdobą jesiennego menu.

W kuchni wykorzystuje się nie tylko miąższ, ale także kwiaty. Smażymy je podobnie jak kwiaty cukini i tak samo można je nadziewać np. mozzarellą z suszonymi pomidorami. Prażone lub suszone dyniowe pestki są zdrową przekąską i smacznym dodatkiem do sałat. Tłoczy się z nich bardzo aromatyczny i zdrowy olej. Ma on ciemnozielony kolor i orzechowy aromat. Jest idealnym dopełnieniem smaku zupy dyniowej i cudownym dodatkiem do sałat. Doskonale komponuje się z rukolą, kozim serem i plastrami gotowanego buraka. Jest bardzo zdrowy. Oczyszcza organizm z toksyn i poprawia przemianę materii.

Dynia jest niskokaloryczna i lekkostrawna. Ma dużo witamin m.in. C, E i te z grupy B. Zawiera wapń, potas, fosfor, magnez i żelazo. Pomarańczowa barwa dyni wskazuje na dużą zawartość beta – karotenu.

Pestki dyni zawierają nienasycona kwasy tłuszczowe.

Warto wykorzystać sezon dyniowy i najeść się jej za cały rok. Amatorów dyni ucieszy fakt, że jej miąższ można mrozić bez obawy o jego jakość.

Więcej na
Wybory Kulinarnego Bloga Roku to stworzenie interaktywnej platformy kulinarnej pod auspicjami marki Lurpak.
Akcja skierowana jest do blogerów i pasjonatów dobrego jedzenia, gdzie każdy może zaistnieć, rywalizować i oczywiście dotrzeć ze swoimi przepisami do szerokiej grupy ludzi.
Podsumowaniem akcji będzie wydanie książki kucharskiej z przepisami najlepszych polskich blogów, a nagrodą dla zwycięzcy jest wyjazd do Kopenhagi, gdzie będzie mógł zjeść kolację w restauracji NOMA, która zdobyła tytuł najlepszej restauracji świata.
Serdecznie zapraszamy do głosowania na Kulinarnego Bloga Roku oraz wspólnego gotowania!
Skąd pomysł na AUDYCJĘ?
Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy” – to cytat z dziewiętnastowiecznej „Fizjologii smaku” Anthelme Brillat-Savarina i my ku szczęściu ludzkości będziemy odkrywać nowe smaki i ich nieoczywiste połączenia. Ośmielimy wszystkich nieśmiałych i przekonamy niedowiarków, że gotowanie nie jest trudne i warto wykorzystać wszelkie okazje do kulinarnej kreacji. Zapraszam do słuchania, czytania, przesyłania własnych przepisów, ale przede wszystkim zapraszam do kuchni.

Katarzyna Pruchnicka