Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Paulina Jakubowska 17.11.2011

Kuchnia śródziemnomorska – smaki różnorodności

Kuchnia śródziemnomorska to bardzo szerokie pojęcie kulinarne, pojemne niczym ogromny gar polskiego bigosu.
Kuchnia śródziemnomorska  smaki różnorodnościGlow Images/East News

Równie dobrze mieszczą się w niej włoskie pomidorowe bruscetty i krótko grillowana polędwica wołowa, podana na rukoli z płatkami parmezanu.

Prowansja zachwyci nas pachnącym rozmarynem i tymiankiem warzywnym ratatiouille, a Hiszpania paellą z owocami morza i cudownymi przekąskami zwanymi tapas. Grecja zaprosi na jagnięcinę, fetę zapiekaną z pomidorami i pierożki z ciasta filo. Morze Śródziemne równie godnie reprezentować będą marokańskie tagine i sałatka z kaszki kus kus z miętą, natką pietruszki i sokiem z cytryny. Tak różnorodną propozycję kulinarną trudno opisać i określić jednym zdaniem. Można jedynie spróbować wymienić jej cechy charakterystyczne.

Podstawą i ogólną zasadą dotyczącą kuchni basenu Morza Śródziemnego jest wysoką jakość produktów. Bez przepełnionych słońcem warzyw, doskonałych mięs, z których w tradycyjny sposób przygotowuje się wędliny, dojrzewających miesiącami serów, świeżych ziół i cennego szafranu trudno wyobrazić sobie dania kuchni włoskiej, hiszpańskiej czy tej z południa Francji.

Bazą, na której te cudowne i aromatyczne dania powstają jest najlepsza na świecie oliwa z oliwek. Jest podstawą, przyprawą i nieodzownym dodatkiem wielu dań. Nie istnieje bez niej sałatka caprese, czyli przekładany pomidorami delikatny ser mozarella. Również spaghetti aglio e olio (czosnek i oliwa) nie ma bez lekko cierpkiej, zielonkawej oliwy racji bytu. Pszenna ciabatta umoczona w rozlanej na talerzu oliwie jest idealnym dodatkiem do kieliszka toskańskiego wina.

Świeże, podawane na wszelkie sposoby ryby i owoce morza w żadnej innej kuchni świata nie są tak kreatywnie wykorzystane. W kuchni hiszpańskiej nie ucieka się od łączenia ryb z wieprzowiną lub kiełbasą chorizo w charakterystycznej paelli. Makarony, risotta i sałaty z owocami we Włoszech objawiają pełnię swoich możliwości. Grillowana ośmiornica podana w formie sałaty z cytryna octem winnym, oliwą i nacią pietruszki to specjalność Greków.

Gdy w naszej kuchni zagości bogactwo kuchni śródziemnomorskie z pewnością łatwiej przetrwamy jesienne niepogody.

Więcej na
Wybory Kulinarnego Bloga Roku to stworzenie interaktywnej platformy kulinarnej pod auspicjami marki Lurpak.
Akcja skierowana jest do blogerów i pasjonatów dobrego jedzenia, gdzie każdy może zaistnieć, rywalizować i oczywiście dotrzeć ze swoimi przepisami do szerokiej grupy ludzi.
Podsumowaniem akcji będzie wydanie książki kucharskiej z przepisami najlepszych polskich blogów, a nagrodą dla zwycięzcy jest wyjazd do Kopenhagi, gdzie będzie mógł zjeść kolację w restauracji NOMA, która zdobyła tytuł najlepszej restauracji świata.
Serdecznie zapraszamy do głosowania na Kulinarnego Bloga Roku oraz wspólnego gotowania!
Skąd pomysł na AUDYCJĘ?
Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy” – to cytat z dziewiętnastowiecznej „Fizjologii smaku” Anthelme Brillat-Savarina i my ku szczęściu ludzkości będziemy odkrywać nowe smaki i ich nieoczywiste połączenia. Ośmielimy wszystkich nieśmiałych i przekonamy niedowiarków, że gotowanie nie jest trudne i warto wykorzystać wszelkie okazje do kulinarnej kreacji. Zapraszam do słuchania, czytania, przesyłania własnych przepisów, ale przede wszystkim zapraszam do kuchni.

Katarzyna Pruchnicka