Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Paulina Jakubowska 09.12.2011

Świąteczne aromaty

Jest kilka składników kulinarnych, bez których święta nie pachniałyby i nie smakowały jak zawsze. Warto o nich pamiętać, bo są gwarancją aromatycznych, ciepłych i smakowitych świąt.
Świąteczne aromaty(fot. sxc.hu)

Olej lniany

W wielu domach używany tylko do potraw wigilijnych tymczasem warto pamiętać o nim przez cały rok. Powstaje z tłoczenia na zimno maleńkich ziarenek lnu. Jest zdrowy, bogaty w kwasy omega – 3 i omega – 6, obniża poziom cholesterolu i reguluje pracę układu immunologicznego. Jest bardzo aromatyczny, niewielka ilość wystarczy by kapusta wigilijna nabrała wyjątkowego, świątecznego zapachu.

Przyprawy

Świąteczną atmosferę, jak na zawołanie, stworzy zapach pierników. To wszystko dzięki aromatycznym przyprawom korzennym. Cynamon, gałka muszkatołowa, imbir i goździki wypełnią świątecznym zapachem cały dom. Rozgrzeją zmarzniętych gości oraz pobudzą ich apetyt.

Bakalie

Suszone owoce rekompensują nam zimowy brak tych świeżych. Przy okazji nic nie kojarzy się równie mocno ze świętami jak zapach kandyzowanej skórki pomarańczowej czy smak orzechów, rodzynek i migdałów w makowej masie. Suszone śliwki doskonale dopełnią smak kapusty i wigilijnego barszczu a kompot z suszu, złagodzi świąteczne obżarstwo.

Miód

Zdrowy – łatwiej z nim przetrwać zimowe przeziębienia używając go do herbaty zamiast cukru. Dodany do masy makowej sprawi, że makowiec nie będzie suchy. Bez miodu nie istniałyby również świąteczne pierniki.

Suszone grzyby

Bez ich obecności na stole kolacja wigilijna nie jest możliwa. Traktowane jako osobne danie (smażone w panierce, uduszone z cebulką), farsz do pierogów i uszek czy przyprawa (do barszczu i kapusty) są aromatem przypisanym do świąt Bożego Narodzenia.

Wykorzystanie powyższych składników nie gwarantuje udanych, rodzinnych i szczęśliwych świąt. Daje jednak pewność, że będą bardzo aromatyczne. Czego sobie i Państwu życzę.

Więcej na
Wybory Kulinarnego Bloga Roku to stworzenie interaktywnej platformy kulinarnej pod auspicjami marki Lurpak.
Akcja skierowana jest do blogerów i pasjonatów dobrego jedzenia, gdzie każdy może zaistnieć, rywalizować i oczywiście dotrzeć ze swoimi przepisami do szerokiej grupy ludzi.
Podsumowaniem akcji będzie wydanie książki kucharskiej z przepisami najlepszych polskich blogów, a nagrodą dla zwycięzcy jest wyjazd do Kopenhagi, gdzie będzie mógł zjeść kolację w restauracji NOMA, która zdobyła tytuł najlepszej restauracji świata.
Serdecznie zapraszamy do głosowania na Kulinarnego Bloga Roku oraz wspólnego gotowania!
Skąd pomysł na AUDYCJĘ?
Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy” – to cytat z dziewiętnastowiecznej „Fizjologii smaku” Anthelme Brillat-Savarina i my ku szczęściu ludzkości będziemy odkrywać nowe smaki i ich nieoczywiste połączenia. Ośmielimy wszystkich nieśmiałych i przekonamy niedowiarków, że gotowanie nie jest trudne i warto wykorzystać wszelkie okazje do kulinarnej kreacji. Zapraszam do słuchania, czytania, przesyłania własnych przepisów, ale przede wszystkim zapraszam do kuchni.

Katarzyna Pruchnicka