Logo Polskiego Radia
Trójka
Kamila Kolanowska 19.05.2011

Sałatka nicejska i kwiaty cukinii w cieście

Idealne danie dla osób goszczących na Lazurowym Wybrzeżu.
Sałatka nicejska i kwiaty cukinii w cieścieGlow Images
Posłuchaj
  • Sałatka nicejska i kwiaty cukinii w cieście

Do przyrządzenia sałatki nicejskiej potrzebna będzie zielona sałata, fasolka szparagowa, ziemniaki, jajka na twardo, filety z anusza wcześniej zamoczone w mleku. Pomidory, bazylia, czarne oliwki, ogórki i oliwa z oliwek. Można dorzucić także karczochy skropione cytryną.

Starannie obieramy łodygi cukinii. Ciasto tworzymy z mąki kukurydzianej, drożdży, śmietany i jaka z dodatkiem wody. Zagniatamy ciasto, obtaczamy w nim kwiaty i pocięte plasterki cukinii oraz bakłażanu. Smażymy we frytkownicy. Do tego zimne wino prowansalskie.

Więcej na
Wybory Kulinarnego Bloga Roku to stworzenie interaktywnej platformy kulinarnej pod auspicjami marki Lurpak.
Akcja skierowana jest do blogerów i pasjonatów dobrego jedzenia, gdzie każdy może zaistnieć, rywalizować i oczywiście dotrzeć ze swoimi przepisami do szerokiej grupy ludzi.
Podsumowaniem akcji będzie wydanie książki kucharskiej z przepisami najlepszych polskich blogów, a nagrodą dla zwycięzcy jest wyjazd do Kopenhagi, gdzie będzie mógł zjeść kolację w restauracji NOMA, która zdobyła tytuł najlepszej restauracji świata.
Serdecznie zapraszamy do głosowania na Kulinarnego Bloga Roku oraz wspólnego gotowania!
Skąd pomysł na AUDYCJĘ?
Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy” – to cytat z dziewiętnastowiecznej „Fizjologii smaku” Anthelme Brillat-Savarina i my ku szczęściu ludzkości będziemy odkrywać nowe smaki i ich nieoczywiste połączenia. Ośmielimy wszystkich nieśmiałych i przekonamy niedowiarków, że gotowanie nie jest trudne i warto wykorzystać wszelkie okazje do kulinarnej kreacji. Zapraszam do słuchania, czytania, przesyłania własnych przepisów, ale przede wszystkim zapraszam do kuchni.

Katarzyna Pruchnicka