Logo Polskiego Radia
Trójka
Ewa Dryhusz 26.05.2011

Szparagi na wiosnę i to w trzech kolorach

Od kwietnia do czerwca na francuskich talerzach królują szparagi. Przyrządzane są na setki sposobów. Spróbujmy i my!
Szparagi na wiosnę i to w trzech kolorachGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Kulisy Kulinarnej Akademii 26 maja

75 proc. produkcji tego warzywa we Francji pochodzi z żyznych ziem nad Loarą.

Białe szparagi uprawiane są także w landach na południe od Bordeaux, zaś rzadziej spotykane fioletowe i popularne zielone pochodzą także z Prowansji. Kolor zależy od tego jak długo szparagi wystawione są na działanie światła: zielony - długo, fioletowy - bardzo krótko, a białe - wcale.

Spróbujmy się zmierzyć ze szparagową babką.

Szparagi, gdy są już obrane, można wrzucić do wody z lodem. Gotujemy je zawsze "na stojąco" najlepiej luźno związane nitką w dwóch miejscach. Białe dłużej, zielone krócej! Ważne, żeby główki wystawały nad wodę, w ten sposób gotują się jedynie na parze, a trzony w osolonej wodzie.

A zatem - obieramy! Najpierw odcinamy zdrewniałą nogę, potem ostrożnie zdejmujemy nożykiem ciemnoliliową łuskę porastającą miejscami łodygę.

Do obu poraw musimy odciąć główkę. Do babki wyrabiamy ciasto takie jak na babeczki tylko cieńsze i wypiekamy w foremce. Śmietanę 30 proc. podgrzewamy, wrzucamy parmezan i ciągle mieszając rozpuszczamy do powstania gęstej masy.

Na patelni zarumieniamy cienko pokrojoną szalotkę, obrane z twardych włókien łodygi szparagów kroimy na kawałki, gotujemy i miksujemy z szalotką. Mieszamy z kremem, wsadzamy do ciasta babkowego, posypujemy kolendrą, dekorujemy główkami szparagów wetkniętymi w krem, dodajemy nieco ostrej papryki lub świeżo zmielonego pieprzu i serwujemy!

(asz)

Więcej na
Wybory Kulinarnego Bloga Roku to stworzenie interaktywnej platformy kulinarnej pod auspicjami marki Lurpak.
Akcja skierowana jest do blogerów i pasjonatów dobrego jedzenia, gdzie każdy może zaistnieć, rywalizować i oczywiście dotrzeć ze swoimi przepisami do szerokiej grupy ludzi.
Podsumowaniem akcji będzie wydanie książki kucharskiej z przepisami najlepszych polskich blogów, a nagrodą dla zwycięzcy jest wyjazd do Kopenhagi, gdzie będzie mógł zjeść kolację w restauracji NOMA, która zdobyła tytuł najlepszej restauracji świata.
Serdecznie zapraszamy do głosowania na Kulinarnego Bloga Roku oraz wspólnego gotowania!
Skąd pomysł na AUDYCJĘ?
Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy” – to cytat z dziewiętnastowiecznej „Fizjologii smaku” Anthelme Brillat-Savarina i my ku szczęściu ludzkości będziemy odkrywać nowe smaki i ich nieoczywiste połączenia. Ośmielimy wszystkich nieśmiałych i przekonamy niedowiarków, że gotowanie nie jest trudne i warto wykorzystać wszelkie okazje do kulinarnej kreacji. Zapraszam do słuchania, czytania, przesyłania własnych przepisów, ale przede wszystkim zapraszam do kuchni.

Katarzyna Pruchnicka