Logo Polskiego Radia
Trójka
Sylwia Mróz 14.02.2014

Wielcy Polacy, dla których praca była przyjemnością

"Pionierzy. Poczet niewiarygodnie pracowitych Polaków" to zupełnie inna opowieść o Polsce. Nie ma w niej artystów, mężów stanu, ani ich żon. Bohaterami są odkrywcy, wynalazcy i podróżnicy. Wielcy Polacy, o których wciąż mało wiemy.
Kazimierz Żegleń i Jan Szczepanik testują kamizelkę kuloodpornąKazimierz Żegleń i Jan Szczepanik testują kamizelkę kuloodpornąNational Photo Company/Wikimedia Commons
Posłuchaj
  • Niewiarygodnie pracowici Polacy (Klub Trójki)
Czytaj także

"Pionierzy. Poczet niewiarygodnie pracowitych Polaków" to piękna książka dla dzieci Marty Dzienkiewicz z ilustracjami Joanny Rzeszak i Piotra Karskiego. Opisane w niej osoby rezygnowały z patentów i przekazywały pieniądze na cele dobroczynne. Choć wydaje się to nieprawdopodobne z dzisiejszej perspektywy, tak było, na co wskazują fakty. - Tytuł tej książki mógłby brzmieć "pionierzy społecznicy" - mówi Marta Dzienkiewicz.

Polscy pionierzy pracowitości. Od Jana z Kolna po Wandę Rutkiewicz>>>
Autorka tłumaczy, że choć opisani przez nią Polacy byli pracowici, nie określiłaby ich mianem pracoholików, a ludzi oddanych temu, co robią. - To wynikało z uwielbienia dla tego, co się robi. Oni nie chcieli się z tym rozstawać: wynalazkiem, pomysłem, z rzeczą, która zaciekawia i którą się chce odkryć - opowiada Dzienkiewicz. Dr Jan Czarzasty ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie dodaje, że nie przeszkadzało im to dzielić się wynalazkami.

Wieczór odkrywców >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

Zdaniem doktora z SGH książka ta dostarcza dzieciom wielu pozytywnych wzorów osobowych. - Mamy tu do czynienia z publikacją, która przedstawia nam szereg postaci, które łączy jedno - byli to innowatorzy. A pamiętajmy, że mimo wszystko, w dzisiejszych czasach istnieje ogromny głód innowacji - mówi dr Czarzasty.
Wszyscy wiemy, kto to Maria Curie-Skłodowska, większość pamięta o Ignacym Łukasiewiczu. A kto to Kazimierz Żegleń (wynalazca kamizelki kuloodpornej)? Ci "niewiarygodnie pracowici Polacy" byli naukowcami, podróżnikami, biznesmenami, konstruktorami, wynalazcami. Wszyscy mieli swoją pasję i oddali się jej bez reszty. Wszyscy dużo pracowali, ale nie czuli ciężaru tej pracy. Pracowali nie dla pieniędzy, choć wielu z nich je zdobyło. Pracowali z miłości.
Czym może być praca? Przygodą, kreatywnością, ryzykiem, spełnianiem marzeń, rozwiązywaniem problemów? Czym była ona dla nich? Posłuchaj całej audycji.

Rozrywka w Trójce >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

Naszymi gośćmi byli Marta Dzienkiewicz, autorka książki "Pionierzy. Poczet niewiarygodnie pracowitych Polaków" oraz dr Jan Czarzasty ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
"Klub Trójki" poprowadził Dariusz Bugalski.

Do słuchania audycji "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku po godzinie 21.00.

(sm/mp)

Więcej na
Wybory Kulinarnego Bloga Roku to stworzenie interaktywnej platformy kulinarnej pod auspicjami marki Lurpak.
Akcja skierowana jest do blogerów i pasjonatów dobrego jedzenia, gdzie każdy może zaistnieć, rywalizować i oczywiście dotrzeć ze swoimi przepisami do szerokiej grupy ludzi.
Podsumowaniem akcji będzie wydanie książki kucharskiej z przepisami najlepszych polskich blogów, a nagrodą dla zwycięzcy jest wyjazd do Kopenhagi, gdzie będzie mógł zjeść kolację w restauracji NOMA, która zdobyła tytuł najlepszej restauracji świata.
Serdecznie zapraszamy do głosowania na Kulinarnego Bloga Roku oraz wspólnego gotowania!
Skąd pomysł na AUDYCJĘ?
Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy” – to cytat z dziewiętnastowiecznej „Fizjologii smaku” Anthelme Brillat-Savarina i my ku szczęściu ludzkości będziemy odkrywać nowe smaki i ich nieoczywiste połączenia. Ośmielimy wszystkich nieśmiałych i przekonamy niedowiarków, że gotowanie nie jest trudne i warto wykorzystać wszelkie okazje do kulinarnej kreacji. Zapraszam do słuchania, czytania, przesyłania własnych przepisów, ale przede wszystkim zapraszam do kuchni.

Katarzyna Pruchnicka