Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Owsiński 31.10.2013

Ludzkie szczątki pod najstarszą szkołą w Polsce

Archeolodzy odkryli kolejne ludzkie szczątki pod Liceum im. Małachowskiego w Płocku.
Dawne wejście do Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku w najstarszej części szkołyDawne wejście do Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku w najstarszej części szkoływikipedia/Krzysztof Lisocki

Na znalezisko natrafili podczas remontu tej najstarszej w szkoły w Polsce. Szczątki były pochowane przy południowej ścianie najstarszego skrzydła szkoły czyli dawnej kolegiaty św. Michała. Część pochodzi z czasów romańskich - mówi Marek Barański, architekt i archeolog, kierownik zespołu badawczego pracującego w szkole.
Niestety na razie nie można dokładnie stwierdzić z jakiej warstwy społecznej wywodzili się pochowani tam ludzie. Większość szkieletów zachowała się w całości. Zostaną teraz gruntownie przebadane.
Na początku roku archeolodzy odkryli pierwsze 60 szkieletów. Ich zdaniem pod Małachowianką mogą znajdować się prochy jeszcze około 50 osób.

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach >>>

IAR, to

Więcej na
Wybory Kulinarnego Bloga Roku to stworzenie interaktywnej platformy kulinarnej pod auspicjami marki Lurpak.
Akcja skierowana jest do blogerów i pasjonatów dobrego jedzenia, gdzie każdy może zaistnieć, rywalizować i oczywiście dotrzeć ze swoimi przepisami do szerokiej grupy ludzi.
Podsumowaniem akcji będzie wydanie książki kucharskiej z przepisami najlepszych polskich blogów, a nagrodą dla zwycięzcy jest wyjazd do Kopenhagi, gdzie będzie mógł zjeść kolację w restauracji NOMA, która zdobyła tytuł najlepszej restauracji świata.
Serdecznie zapraszamy do głosowania na Kulinarnego Bloga Roku oraz wspólnego gotowania!
Skąd pomysł na AUDYCJĘ?
Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy” – to cytat z dziewiętnastowiecznej „Fizjologii smaku” Anthelme Brillat-Savarina i my ku szczęściu ludzkości będziemy odkrywać nowe smaki i ich nieoczywiste połączenia. Ośmielimy wszystkich nieśmiałych i przekonamy niedowiarków, że gotowanie nie jest trudne i warto wykorzystać wszelkie okazje do kulinarnej kreacji. Zapraszam do słuchania, czytania, przesyłania własnych przepisów, ale przede wszystkim zapraszam do kuchni.

Katarzyna Pruchnicka